
Turisti hromadne opúšťajú tropický raj na ostrove Bali. FOTO - REUTERS
Bali. Pri útoku prišlo o život viac ako 180 ľudí.
Indonézia, ktorá je tlačená podnikať kroky proti terorizmu, sa zdráha Bašíra, populárneho aj medzi umiernenými islamskými politickými silami, priamo obviniť v súvislosti s atentátom. Jakarta však pripúšťa, že Bašíra, významného vodcu skupiny Džamú islamíja (JI), zatkne v súvislosti s inými atentátmi. Vypočúvaný mal byť v prípade série atentátov z konca roku 2000. Tie si vtedy v Jakarte a deviatich ďalších mestách vyžiadali devätnásť obetí. Džamú islamíja, záhadná organizácia spájaná s teroristickou sieťou al-Káida a pôsobiaca v niekoľkých krajinách juhovýchodnej Ázie, bojuje za vytvorenie islamského štátu spájajúceho Indonéziu, Malajziu a časť Filipín.
O vyšetrovaní víkendového teroristického útoku a boji proti terorizmu vo všeobecnosti včera spolu telefonicky hovorili americký prezident George Bush a indonézska prezidentka Megawati Sukarnoputriová. Bush upozornil, že atentát vyžaduje „okamžitú a rozhodnú odpoveď“, a ponúkol Indonézii pomoc. Sukarnoputriová mala v noci nadnes vydať dva dekréty, ktorými sa posilnia právomoci parlamentu a vlády v boji proti terorizmu. Jakarta sa sústredí okrem iného na boj proti praniu špinavých peňazí.
Indonézska obchodná a priemyselná komora vypísala odmenu viac než 100-tisíc dolárov za akékoľvek informácie vedúce k zatknutiu páchateľov atentátu. Aj Austrália, ktorá mala medzi zahraničnými turistami najviac obetí, vypísala odmenu - milión dolárov. (čtk, tasr)