
Anton Gudiak pripravoval včera raketu pre turnajovú jednotku na VÚB Open Francúzku Nathalie Dechyovú. Vzadu je jeho syn Branislav. FOTO - AUTOR
„Dobrý deň, mám pre vás prácu,“ pozdravila sa včera predpoludním francúzska tenistka Nathalie Dechyová s vypletačom rakiet Antonom Gudiakom v bratislavskej hale Incheby a podala mu jednu zo svojich headiek aj s prírodným výpletom priemeru 1,25 mm. Jednotka na turnaji VÚB Open už viac nemusela hovoriť. „Nathalie má výplet 26 dlhé krát 25 krížové struny v kilopondoch,“ zalovil v pamäti 48-ročný Piešťanec a priamo na chodbe haly sa pustil do práce. Za dvadsať minút mal raketu pre Dechyovú hotovú. „Je to profesionálka,“ hodnotil Gudiak. „Každý deň si prinesie raketu, hoci nemá prasknutý výplet. Dobre však vie, že hraním na tréningu či v zápase sa jeho pevnosť mení a ona chce mať istotu, že má svojich 26 x 25.“
Anton Gudiak sa bráni tenisovému prirovnaniu, že je jednotkou medzi vypletačmi rakiet na Slovensku, aj napriek tomu, že už tretí rok je členom tímu v Davisovom pohári a pravidelne sa objavuje na najväčších turnajoch na Slovensku. Pozná sa s mnohými špičkovými hráčmi, získal si ich dôveru. A pritom je rodák z Oravského Veselého vyučený inštalatér. „Tenis som hral rekreačne a zlostilo ma, keď som si roztrhol výplet a na nový som musel čakať aj tri dni. Vravel som si, že si raketu pripravím sám. Neskôr som ich za pivo na kolene vypletal aj pre kamarátov. Ešte za komunizmu sme so starším bratom Gustom kúpili stroj, stál viac než auto Škoda Favorit. Absolvoval som školenie u výrobcu výpletov a zistil som, že je to hotová veda. Dnes by som to nevymenil za inú robotu a som rád, že sa do nej zaučil aj starší syn Braňo,“ predstavil nám A. Gudiak na turnaji svojho pomocníka.
Na podujatí v Bratislave mali najviac práce v sobotu, len čo sa rozbehla kvalifikácia. Vtedy mal na stole aj pätnásť rakiet. Keď hráčky vypadli z turnaja, záujem o vypletenie sa stenčoval. Včera Gudiakovci pripravili päť rakiet. Najčastejšie im tenistky nosia rakety Babolat a „črevá“ tej istej značky, silné zastúpenie majú aj wilsonky. Struna na jednu raketu meria asi 10,5 metra.
„Osemdesiat percent hráčov a hráčok používa prírodný výplet, a pritom je zaujímavé, že so syntetickým hrajú obaja naši najlepší tenisti Dominik Hrbatý (28 x 26) aj Karol Kučera (29 x 28). Najmladší v našom daviscupovom tíme Karol Beck ako junior prešiel zo syntetiky na črevá (27 x 27). Je to aj záležitosť zvyku, ťažko sa v zrelom veku mení výplet - Kučera to raz skúšal, no rýchlo sa vrátil k pôvodnému,“ vysvetľoval A. Gudiak. Nezapiera, že vo svojom fachu sa veľa naučil od českého kolegu Petra Juroša: „Ten mi vždy hovoril - neskrývaj sa ako ostatní vypletači, ale rob svoju prácu na frekventovanom mieste, aby hráči získali k tebe dôveru. Spočiatku sa mi trochu triasli ruky, lenže dnes beriem ako samozrejmosť, že som na očiach svojho zákazníka.“
Anton Gudiak má živnosť na vypletanie rakiet. Eviduje, že pripravoval pracovné nástroje pre bývalých hráčov č. 1 vo svete Rusov Marata Safina aj Jevgenija Kafeľnikova, o olympijskom víťazovi Markovi Rossetovi zo Švajčiarska pridal aj historku: „Priniesol si tri rakety a tri rôzne miery - 29, 30, 31 kilopondov. Keď ich vyskúšal na tréningu, až do konca turnaja si dával výplet na 30 kíl. Otestoval si ma.“
Najtvrdší výplet pripravil A. Gudiak pre maďarskú tenistku Ritu Kutiovú-Kisovú, 39 x 39 kilopondov. „Pripomínalo mi to dosku. Neviem, ako sa s tým dá hrať.“ Pri opačnom extréme sa schuti rozosmial: „Keď mi na satelitnom turnaji v Piešťanoch pred jedenástimi rokmi istý tenista Motevasel z Izraela rozkázal miery 12,5 x 12,5, myslel som si, že zle počujem. Taký mäkký výplet sa používa na squashových raketách. No, pripravil som mu ho, a keď sa vrátil z tréningu, sťažoval sa, že treba pol kila ubrať…“
ONDREJ GAJDOŠ