Nemá žiadne právomoci a podobne ako v Anglicku je len na parádu. Napriek tomu som royalista a spolu s kolegom Petrom Petrom z Vancouveru za zavedenie kráľovstva aj na Slovensku. Môj kandidát na kráľa sa nezmenil Július I. Satinský.
Okrem kráľovnej máme aj predsedu vlády, generálnu guvernérku a dokonca aj podpredsedu vlády. Fajnového. Hodinu po tom, čo sa kráľovská noha dotkla kanadskej pôdy, pravdepodobne v tej istej chvíli, keď predseda vlády vzletne vyhlásil, že ešte aj kanadské počasie sa zlepšilo pod vplyvom kráľovskej návštevy, jeho vlastný podpredseda vyhlásil v Quebecu, že dosť bolo monarchie a Kanada by mala skúsiť niečo iné, kanadskejšie.
Vzápätí navrhol, že by kráľovnú mala nahradiť terajšia generálna guvernérka. Toto je dosť zaujímavé aj pre Slovensko, kde práve neprešiel Bugár ako predseda parlamentu, lebo koalícia nechcela svojich voličov zbytočne dráždiť. Guvernérka je totiž Číňanka.
Národnostných menšín máme v Kanade okolo stovky a keďže sme multikultúrna krajina, aktivity menšín požívajú všelijaké výhody a štátne podpory. Momentálne sa na ne pozerá trošku prísnejšie, pretože sa prevalilo, že pod pláštikom niektorých kultúrno-menšinových aktivít sa prevádzali peniaze teroristom.
Kanadský premiér je Francúz. Francúzština je dokonca druhý štátny jazyk, aj keď Francúzov podľa posledného sčítania žije v Kanade len okolo 20 percent. V jedinej frankofónnej provincii, v Quebecu, existujú politické strany, ktoré majú v programe dosiahnutie quebeckej samostatnosti. Kanadský premiér má v angličtine oveľa silnejší prízvuk ako Béla Bugár v slovenčine. Napriek tomu, že francúzski Kanaďania takmer bez chyby angličtinu ovládajú, nie je zvláštnosťou, že sa v nej v Quebecu nedohovoríte, pretože vás budú ignorovať. Quebec má dokonca aj jazykovú políciu, ktorá dohliada na to, aby bola francúzština všade prvá. Existujú tu francúzske univerzity.
Napriek týmto faktom nikto nie je v Kanade z Francúzov vyplašený, dokonca ani keď sa periodicky zhruba raz za štyri roky začnú vyhrážať osamostatnením. Nik ich neposiela za Seinu, ani ich nenúti hovoriť v Kanade po kanadsky. Slovenskí politici i niektorí obyvatelia by sa tiež mohli trošku uvoľniť a nebyť vyplašení z toho, že Maďari, ktorých je na Slovensku asi 10 percent, toľko percent hlasov vo voľbách aj získali. Ani nemajú v programe, že by sa chceli separovať. Na druhej strane, nacionalisti, či už francúzski, slovenskí alebo maďarskí by si mali dať pohov dupľom, lebo nech sa na to pozerám akokoľvek, všetky prehnane nacionalistické snaženia končia nejakým násilím.
Názory na potrebu zachovania kráľovstva v Kanade sú rôzne, ale ako bulo sa ku kráľovnej správal akurát pán podpredseda. Dostalo sa mu za to nevyberaných nadávok a pozornosti. O nič iné mu asi nešlo, lebo všetci politici dobre vedia, že keby začali vymýšľať zmenu zriadenia, mohlo by sa stať všeličo, vrátane oddelenia Quebecu či pripojenia nejakej provincie k USA. Preto niektorí nahlas a niektorí len tak popod fúzy voláme: God Save the Queen!
Autor: Toronto