BRATISLAVA, DUBLIN – V Írsku sa dnes rozhodne o budúcnosti Slovenska a ostatných kandidátov na členstvo v Európskej únii. Íri v referende hlasujú o Zmluve z Nice. Ak ju odmietnu, historický proces rozšírenia sa výrazne spomalí.
Írske „nie“ síce našu šancu vstúpiť do únie nezničí, ale bude znamenať oddialenie vstupu. Negatívne stanovisko vytvorí pre rokovania „veľmi zložitú klímu“, hovorí hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ.
„Írske referendum je kľúčové. Ak Írsko po druhýkrát povie textu Zmluvy z Nice ‘nie‘, zásadným spôsobom to sťaží rozšírenie, najmä jeho časový plán, s ktorým Európska komisia aj členské a kandidátske krajiny počítajú,“ hovorí analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík.
Predchádzajúce írske referendum bolo pre Európu sklamaním. Dnes majú Íri druhú šancu. Problém je v tom, že írski voliči nevidia referendum ako otázku rozširovania. O dôsledkoch pre Slovensko či strednú Európu väčšinou vôbec nepremýšľajú. Pre nich je referendum otázkou vlastnej budúcnosti v únii. Podľa posledných prieskumov je 42 percent za a 29 percent proti.
„Ak by Írsko odmietlo zmluvu z Nice, tak by z toho malo vyvodiť dôsledky. V tom zmysle, že by malo vystúpiť z únie alebo pozastaviť svoje členstvo. Tým rozhodnutím totiž blokuje osud ďalších krajín,“ povedal český politológ Jiří Pehe.
Európski politici sa snažia rozptýliť obavy o rozšírenie tým, že poukazujú na „plán B“ – kroky, ktoré podniknú, ak Íri zmluvu zamietnu. „Faktom však je, že únia dnes nemá nijaký ‘plán B‘,“ hovorí Bilčík.
Európsky kontinent zajtra opäť pocíti, ako sú osudy jednotlivých krajín poprepájané. Obyvatelia Gallway pri Atlantickom oceáne sú už dnes spojení s obyvateľmi slovenskej Sniny či maďarského Kecskemétu. „Integrácia bude pokračovať a začne pribúdať rozhodnutí, ktoré budú mať dosah aj na krajiny vzdialené tisíce kilometrov,“ povedal Pehe. (miš, mar)