EÚ: Mnohí Íri podporia Zmluvu z Nice, lebo si pamätajú časy chudoby

LONDÝN 18. októbra (SITA) - Desiatky miliónov Východoeurópanov čakajú na výsledok sobotňajšieho referenda v Írsku o Zmluve z Nice. Tá sa však sotva stala horúcou témou na diskusiu v miestnych puboch na írskom vidieku. Mike Shea, 52-ročný farmár zo vzdiale

ného polostrova Dingle na západe krajiny krčí plecami, keď ide o otázku, ako bude voliť. "Prvýkrát som hlasoval proti, pretože všetci okolo mňa hlasovali proti, ale teraz neviem," hovorí. Rovnaký zmätok možno vyčítať z tvárí návštevníkov Scanlon`s pubu v mestečku Ballinlochig, keď majú vyjadriť svoj názor na obsah bolestne vznikajúcej zmluvy o reforme Európskej únie (EÚ), ktorá by umožnila vstup desiatim novým kandidátom.
S pohármi Guinnessu v rukách nediskutujú o detailoch súvisiacich s rozšírením hlasovania kvalifikovanou väčšinou alebo o tom, aké dosahy bude mať spoločná zahraničná a bezpečnostná politika. Mike Shea pripustil, že je pre neho ťažké vidieť nejakú spojitosť medzi jeho hlasovaním a budúcnosťou desiatich krajín vzdialených viac ako 3 tisíc kilometrov. Spojitosť tu však zjavne existuje. Ak Írsko odmietne zmluvu aj v tomto prípade, mohlo by to vážne ohroziť celý proces rozšírenia a na neurčito oddialiť zjednotenie Európy. Pán Shea strávil 30 rokov svojho života obrábaním pôdy pozdĺž útesu na brehu Atlantického oceánu v blízkosti malej usadlosti Glenfahan so 14 obyvateľmi. "Podľa môjho názoru by sa títo ľudia vo východnej Európe mali v prvom rade starať o svoju vlastnú krajinu. Dokonca aj továrne na spracovanie rýb v meste sú preplnené cudzincami a v hoteloch pracujú iba tmaví," tvrdí Shea.
Návšteva ďalších pubov na tomto polostrove odhaľuje hlboko rozdelené obyvateľstvo, všadeprítomný zmätok nad zmyslom druhého referenda a apatiu, ktorá je znovu najväčšou hrozbou pozitívneho prijatia zmluvy.
"Ja budem hlasovať za. Podporujem vstup týchto krajín do Európskej únie, pretože sú tak trochu ako my sami: roky sme nemohli vynoriť hlavy nad hladinu a boli sme veľmi chudobní," hovorí bývalý rybár Tom Carragher sediaci v ballydavidskom TP`s bare oproti novému mólu postavenom z bruselských peňazí za 13 miliónov eur. Odvtedy, ako minulý rok hlasoval proti, zmenil názor, hoci si myslí, že odkedy Írsko vstúpilo do EÚ v roku 1973, cudzinci "znásilňujú" jeho domovinu. "Osudová chyba sa stala, keď sme sa v roku 1983 pripojili k spoločnej politike rybolovu," povedal. "Nasledujúci deň priplávali do zálivu štyri holandské rybárske lode a vyťahovali ryby z vody za pomoci technológie, o ktorej sme my mohli len snívať," spomína Carragher.
Aj John Ferriter, taxikár, bude hlasovať za zmluvu. "Minule som hlasoval proti, lebo som nevedel o čo ide," hovorí. "Stále zostáva množstvo vecí, v ktorých nemám jasno, ale bál by som sa, že ak by sme znovu hlasovali proti, odídu odtiaľto turisti." Tábor prívržencov, ktorý podporujú všetky dôležité politické strany a podniky zastáva názor, že "nie" by ohlásilo koniec ekonomike keltského tigra a oslabilo by postavenie Dublinu v Európe.
Tábor odporcov vedený stranou Sinn Fein, Zelenými, s prepojením na neonacistické skupiny, aktivistov proti potratom, a extrémistických katolíkov, je presvedčený, že írsky premiér Bertie Ahern pochoval demokraciu, keď nechal vypísať druhé referendum o tej istej otázke a že zmluva podkope tradíciu írskej neutrality a nezávislosti.
Zastrašovanie bolo rozsiahle a nálepky s nápisom "Hlas za znamená 666" (kto volí za, volí diabla), sa začali objavovať po celom Dubline. Dennis, 25-ročný farmár, je však rozhodnutý voliť za zmluvu. Nie je si však istý, prečo. "Budem o tom premýšľať pri čistení oviec," sľubuje.
Podľa prieskumu verejnej mienky pre stredajšie vydanie denníka Irish Star, 39 percent opýtaných Írov by volilo za, 22 percent proti a 31 percent zostáva nerozhodnutých. Írska vláda je však odhodlaná urobiť všetko pre to, aby sa prvý neúspech nezopakoval. Obavy Írov z postupnej militarizácie Európy sa snažila odstrániť presadením osobitnej deklarácie EÚ v Seville, podľa ktorej nič neohrozí tradičnú politiku neutrality. Jednotliví ministri boli vyslaní do všetkých častí krajiny, aby obhajovali zmluvu. Skeptickým voličom z radov farmárov sa pripomína, že za posledných tridsať rokov dostali v priamych platbách 30 miliárd eur a 3 miliardy na rozvoj zaostalých regiónov.
V Bruseli medzitým rastie nervozita, zatiaľ čo Európska komisia (EK) rezolútne popiera existenciu akejkoľvek alternatívy. "Plán B neexistuje, pretože dôsledky odmietnutia zmluvy sú nepredvídateľné. Je preto nemožné počítať s množstvom domnelých alternatív, ktoré vôbec nemusia nastať," vyhlásil hovorca EK Jonathan Faull. Jeden dôsledok je však jasný. Samotná EÚ by nebola pripravená na rozšírenie bez inštitucionálnych reforiem obsiahnutých v zmluve. Tie zahŕňajú rozšírenie hlasovania kvalifikovanou väčšinou, pomer hlasov jednotlivých krajín pri hlasovaní Rady ministrov, či počet kresiel v Európskom parlamente. Zmluva tiež odoberá piatim najväčším členským krajinám druhého komisára, takže každý členský štát bude mať v komisii iba jedného zástupcu. Niektorí pozorovatelia argumentujú, že v prípade odmietnutia zmluvy by reformy potrebné na rozšírenie únie mohli byť súčasťou budúcich zmlúv o pristúpení, podľa iných by zasa úloha pripraviť rozšírenie mohla byť zverená Konventu o budúcnosti Európy. Avšak odmietnutie zmluvy a následné oddialenie referenda by celkom určite uštedrilo ďalšiu silnú ranu už aj tak krehkej podpore rozšíreniu v radoch obyvateľov kandidátskych krajín.

ph;ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 705
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 505
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 516
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 495
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 020
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu