Dublin 18. októbra (TASR) - Pozornosť Európy sa cez víkend sústredí na Írsko, jeho voliči sa totiž pasovali do úlohy kľúčového hráča pri rozširovaní Európskej únie. Íri budú v sobotu druhýkrát hlasovať o zmluve z Nice, ktorá otvára dvere únie novým členom.
Pred rokom zmluvu odmietli a urobili tak čiaru cez rozpočet snahám o zjednotenie Európy. "Nie" rozšíreniu vtedy povedalo 54 percent Írov. Volebná účasť bola nízka a niektorí voliči nerozumeli správne otázke v referende.
Obávali sa, aký bude mať rozšírená únia vplyv na ich krajinu. Mali tiež strach zo straty neutrality, keď EÚ vytvorí vlastné sily rýchleho nasadenia. Írske nie tak pozastavilo všetky snahy o prijatie nových členov.
Írsky premiér Bertie Ahern sa preto rozhodol vypísať nové referendum - navyše s dodatkom, ktorý zaručuje zachovanie neutrality Írska. Odporcovia zmluvy z Nice však tvrdia, že opakované referendum je neuveriteľný cynizmus.
Prvé írske odmietnutie vyvolalo obavy najmä v kandidátskych štátoch. Najnovšie prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že v novom referende zmluva z Nice prejde. Podľa nich by 41 voličov hlasovalo pre a 27 proti zmluve. Existuje však veľká skupina nerozhodnutých voličov.
"Sme presvedčení, že referendum prinesie dobrý výsledok. Musíme si byť absolútne istí, že sme oslovili každého voliča, a že sme na politickom poli urobili počas kampane všetko, čo sa urobiť dalo," uviedol írsky minister pre záležitosti EÚ Dick Rouch.
Na írskych voličoch teda leží ťažké bremeno. Tí, ktorým dotácie Európskej únie priniesli obrovský úžitok, teraz musia rozhodnúť, či sa k európskemu klubu pripoja aj ďalšie štáty.