Brusel 18. októbra (TASR) - Holandskí liberáli potvrdili dnes svoj kritický postoj k pripravenosti kandidátskych krajín vrátane Slovenska na rozšírenie EÚ, ktorý chcú presadiť na dnešnom zasadaní dočasnej vlády.
"Očakávame veľmi kritické stanovisko", povedal hovorca liberálov (VVD) pre dnešné vydanie belgického denníka La Libre.
"Hovorí sa o mohutnom rozširovaní EÚ, ale nie je to na mieste. Je zrejmé, že Poľsko nespĺňa požadované kritériá. Na Slovensku tiež nie je vyriešený boj proti korupcii, kontrola hraníc, poľnohospodárstvo," uviedol hovorca liberálov. Ďalšími dvoma uchádzačmi, ktorí sú za súčasného stavu podľa liberálov problémom, sú v menšej miere Lotyšsko a Litva.
Postoj k plánovanému rozširovaniu EÚ rozdeľuje koaličných partnerov - kresťanských demokratov (CDA), liberálov (VVD) a populistov zo strany zavraždeného Pima Fortuyna (LPF).
Po stredajšom páde rozhádanej holandskej vládnej koalície existujú obavy, či dočasná vláda nájde spoločné stanovisko a bude schopná prijímať dôležité rozhodnutia, aby sa nezablokoval proces rozšírenia.
Na budúcotýždňovom summite v Bruseli majú totiž lídri členských štátov EÚ schváliť odporúčania Európskej komisie ukončiť tento rok prístupové rokovania s desiatimi kandidátskymi krajinami a dohodnúť sa na spoločných stanoviskách k citlivým finančným otázkam rozšírenia. Desať krajín, vrátane Slovenska, by malo rokovania uzavrieť na summite v Kodani 12.-13. decembra.
EÚ i uchádzačské krajiny čakajú, aké budú ďalšie kroky holandskej dočasnej vlády. Podľa denníka ak holandský premiér Jan Peter Balkenende zoberie na seba zodpovednosť za oddialenie rozšírenia, naplánovaného na rok 2004, mohol by povzbudiť iné vlády, ktoré nemali dosť odvahy vyjadriť verejne svoje výhrady k pripravenosti rozširovania únie.
Čo sa týka ústavných práv dočasnej vlády, dánski predstavitelia, ktorých krajina v tomto polroku predsedá EÚ, s odvolaním sa na rozhovory s holandským premiérom tvrdia, že dočasná vláda bude mať plný mandát na prijímanie rozhodnutí v mene Holandska.
(spravodajca TASR Michal Svetský) dem