ISTANBUL - Až 95 percent krajín sveta v súčasnosti využíva služby mobilných sietí GSM. Ku koncu septembra komunikovalo prostredníctvom týchto sietí 747,5 milióna ľudí. Zostáva pritom už len osem krajín, ktoré táto technológia zatiaľ obišla. To sú závery stredajšieho mítingu Svetovej asociácie operátorov GSM.
Potenciál GSM, čiže globálneho systému mobilnej komunikácie, ktorý umožňuje najmä volania a posielanie SMS správ, sa vyčerpáva. „GSM teraz musíme v čo najväčšej miere zapriahnuť do poskytovania inovovaných služieb,“ povedal šéf asociácie operátorov Rob Conway.
Nová výzva sa volá GPRS (general packet radio service), ktorú už spustili aj obaja slovenskí operátori. Ide o akýsi medzistupeň medzi dožívajúcou GSM a sieťami tretej generácie UMTS. Miesto pre GPRS na trhu vzniká vďaka rastúcemu záujmu o rýchlejší prenos dát, ako i rýchly prístup na internet či do podnikových sietí. Na porovnanie - GPRS umožňuje prenos dát rýchlosťou 115,2 kilobitu za sekundu, pričom pri bežných modemoch je to maximálne 56 kilobitov za sekundu.
Rozbeh novej technológie však nie je príliš rýchly. Od júna roku 2000 spustili operátori po celom svete 128 sietí GPRS. Operátori zatiaľ na nové služby prilákali iba 2,5 milióna zákazníkov. Najprv bol pomalý rozbeh pripisovaný nedostatku telefónov, ktoré by nové služby podporovali. „Teraz, keď sú už dostupné, tento argument neobstojí. Realita je taká, že operátori tieto služby jednoducho neposkytujú,“ povedal Michele Scanlon z EMC - agentúry na výskum trhu mobilnej komunikácie. Podľa neho majú operátori na začiatku investovať do služieb na posielanie multimediálnych správ - esemesiek aj s obrazom či so zvukom. (tom)