
Guvernér mesta Tokio Šintaro Išihara (vpravo) skúša šťastie v improvizovanom kasíne v budove vlády. Cieľom akcie je podporiť upadajúceh kasína, čo by mohlo zvýšiť aj zamestnanosť. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Možné výsledky hlasovania Írov v referende o rozšírení Európskej únie o kandidátske štáty sú v týchto dňoch najdôležitejšou témou aj na devízových trhoch. Ak Íri povedia zmluve z Nice „nie“, bude to pravdepodobne znamenať oneskorenie vstupu transformujúcich sa krajín do únie. Nasledujúce oslabovanie mien by bolo podľa ekonómov prejavom obáv, že kandidáti na vstup poľavia v úsilí dotiahnuť reformy tak, aby stihli vyhovieť ekonomickým kritériám únie.
Agentúra Reuters sa spýtala sedemnástich analytikov na možné reakcie troch východoeurópskych mien na výsledok hlasovania. Odpovede „áno“ aj „nie“ spôsobia podľa nich približne jednopercentný pohyb kurzov. Maďarský forint a česká koruna by podľa odhadov zareagovali výraznejšie na kladný výsledok, reakcia poľského zlotého by bola silnejšia v prípade zápornej odpovede.
Analytik Slovenskej sporiteľne Vladimír Vaňo si myslí, že prípadné negatívne stanovisko Írov bude mať na trhy len dočasný psychologický vplyv, pretože by nemalo okamžitý účinok na vyhliadky ekonomických ukazovateľov a ani na pokračovanie konvergenčného procesu.
Na Slovensku sú podľa neho obavy zo spomalenia reforiem po írskom nie ešte miernejšie: „Úvahy o tom, že by prípadné nie Írov spomalilo úsilie vlády o presadzovanie reforiem, sú zmiernené očakávaním trhu, že primárnym dôvodom na rýchle reformy je najmä ideové zameranie vládnych strán a ich programy, nielen splnenie externých integračných ambícií,“ vysvetlil Vaňo.
Kurz slovenskej koruny je podľa neho v týchto dňoch skôr ovplyvnený budúcotýždňovým zasadnutím bankovej rady centrálnej banky, od ktorej sa očakáva rozhodnutie o znížení kľúčových úrokových sadzieb. Ovplyvní to aj reakciu slovenskej meny na írske referendum.
„V prípade priaznivého výsledku nemožno vylúčiť, že na kurze eura a slovenskej koruny bude potenciál pokoriť krátkodobo aj nedávne maximum 41,5 koruny za euro,“ myslí si analytik. „Bude to však viac v dôsledku nízkej likvidity trhu. Národná banka tento trend môže zmierniť verbálnymi intervenciami,“ dodal.
JURAJ JAVORSKÝ
Kurzová reakcia na výsledok referenda*
kladný záporný
výsledok výsledok
FORINT + 1,1 % - 0,98 %
ZLOTÝ + 1,51 % - 1%
KORUNA (CZK) + 0,87 % - 1,3 %
*Podľa odhadov 17 analytikov
Zdroj: Reuters