KOŠICE - Syfilis môže mať aj novorodenec. Stáva sa to v prípadoch, keď chorá matka nie je v čase gravidity liečená, uviedla pre SME primárka Národného centra pre syfilis MUDr. Želmíra Čontofalská.
Podľa jej vyjadrenia väčšina syfilitičiek buď potratí, alebo porodí dieťa, ktoré je postihnuté: „Je to dedičné ochorenie. V tom je tragédia. Deti syfilitičiek môžu mať poškodený sluch, zrak, choroba negatívne ovplyvňuje tvorbu kostí, môžu byť mentálne postihnuté alebo majú iný defekt.“
Ako uviedla, počet ochorení na Slovensku kvadraticky narastá. „Netýka sa to len okresu Trebišov. Nadpriemerný výskyt je na košickom sídlisku Lunik 9, čiastočne v Moldave nad Bodvou. Čiastočný útlm sme zaznamenali v Pavlovciach nad Uhom.“ (sen)
KOŠICE - Alarmujúci nárast pozitívnych vyšetrení na syfilis zaznamenávajú v posledných mesiacoch v okrese Trebišov. Ako pre SME včera uviedol primár oddelenia pre kožné a pohlavné choroby trebišovskej Nemocnice s poliklinikou MUDr. Ondrej Bobík, počet ochorení na extrémne nákazlivé ochorenie prekročil rámec bežnej chorobnosti.
„Kým v minulosti sme diagnostikovali syfilis maximálne v troch prípadoch za rok, v tomto roku je ich niekoľko desiatok. V odbore pracujem 32 rokov, ale nič podobné som nezažil. Pritom som presvedčený, že počet syfilitikov je oveľa vyšší,“ zdôraznil lekár.
Podľa jeho vyjadrenia rizikovou skupinou sú Rómovia vo veku od 15 do 30 rokov, pozitívne diagnostikovali dokonca 13-ročnú dievčinu.
„Je to dôsledok neviazaného, voľného spôsobu života, bez dodržiavania elementárnych hygienických, sexuálnych a mravných návykov. Väčšina z nich udržiava sexuálny styk s viacerými partnermi, málokto sa však k tomu prizná. Počet evidovaných je len povestným vrcholom ľadovca,“ tvrdí lekár, podľa ktorého počet ochorení rastie geometrickým radom.
Ďalšiu skupinu tvoria prostitútky a tzv. sexuálne turistky, ktoré poskytujú svoje služby v zahraničí.
Podľa O. Bobíka sa syfilis prenáša krvou a výlučkami, najčastejšie sexuálnym stykom. „Aj táto choroba je liečiteľná. Treba ju však zachytiť včas. Každý, kto má podozrenie, mal by sa nechať vyšetriť. V prípade pozitívneho výsledku má povinnosť oznámiť, s kým bol v kontakte. My sme zase povinní oznámiť to polícii. Realita je však iná. Ochorenie sa tak môže viac-menej nekontrolovateľne šíriť,“ zdôraznil O. Bobík.
Podľa vyjadrenia primára podobné problémy majú aj v susedných krajinách. Na Ukrajine registrujú 1,5 milióna pozitívnych prípadov.
Po aidsi je syfilis ďalšou lavínou, ktorá nás ohrozuje, hovorí O. Bobík.