BRATISLAVA – Už rok a pol sa ťahajú problémy s otváraním nových lekární. Lekárnici po celom Slovensku sa sťažujú, že nemôžu otvárať nové lekárne, lebo Slovenská lekárnická komora im nechce dávať osvedčenia o etickej a odbornej spôsobilosti. Niektorí neúspešní žiadatelia dokonca založili Asociáciu diskriminovaných lekárnikov. Spory riešilo ministerstvo zdravotníctva, Protimonopolný úrad, Generálna prokuratúra, Najvyšší súd.
Prezident Slovenskej lekárnickej komory Peter Mihálik tvrdí, že komora bráni zákon, práva lekárnika a pacienta. „Podľa zákona o lieku môže byť majiteľom lekárne len lekárnik ako fyzická osoba. Pokúšajú sa to obchádzať tak, že žiadajú licenciu pre fyzickú osobu, ale tá je v skutočnosti len zamestnancom, nie majiteľom. Je nastrčená. Lekárnik potom nemá majetkové právo, nepatrí mu účet, nerozhoduje o liekoch. Ide o zložitý problém,“ hovorí.
V prípade odmietnutých lekárnikov má komora takéto podozrenia. Žiadatelia sú podľa neho eticky nespôsobilí, lebo klamú. „V čestnom vyhlásení uvádzajú, že sú fyzickými osobami, ale v skutočnosti sú právnickými osobami. Je to podvodné konanie,“ hovorí. Dôkazy podľa neho majú zhromažďovať kompetentné orgány. „Nikto s tým nič nerobí.“ Komora vedie viacero sporov a konaní, jedno aj pred Najvyšším súdom.
Ak komora nepovolí novú lekáreň preto, že v blízkosti už jedna je, koná podľa Generálnej prokuratúry nezákonne. Ministerstvo zdravotníctva v júni krajských farmaceutov vyzvalo, aby v prípade, že argumentovali takýmito kritériami, licenciu na otvorenie nových lekární vydali. Niekde teda povolenia čakajúcim lekárnikom vydali. V Žiline sa tak však nestalo dodnes. 23. septembra odstúpil predseda regionálnej komory pre údajný psychický nátlak a fyzické útoky nespokojných lekárnikov. Mihálik potvrdzuje, že neúspešní žiadatelia cez rôzne mafiánske skupiny ohrozujú funkcionárov komory. „Ľudia sa boja a radšej odstupujú, aby nemuseli rozhodovať.“
„Je to absurdné. Naopak, my všetci sme pod veľkým psychickým tlakom,“ reagujú na obvinenia z útokov lekárnici zo Žiliny a z okolia. Odmietajú, že by boli nastrčení právnickými osobami.
Riešenie bude musieť prijať parlament. Asociácia diskriminovaných lekárnikov žiada zmenu zákona. Chce, aby komora mala právo posúdiť len odbornosť a čistý trestný register žiadateľa. Komora chce, naopak, získať štatút správneho orgánu, aby licencie mohla vydávať ona, nie krajskí farmaceuti. „Lekáreň nie je obchod, lekárnici nie sú podnikatelia. Sú to zdravotnícki pracovníci. Nenakladajú s tovarom, ale s liekmi. Liek nemá význam, ak k nemu nie je podaná informácia, a na to sú lekárnici,“ hovorí Mihálik. Komora podľa neho bráni záujmy pacientov.
BARBORA TANCEROVÁ