
Bush uisťuje Šarona, že o vojenskom útoku proti Iraku mu dá vedieť dva týždne dopredu. FOTO - REUTERS
ať a čo USA očakávajú od Izraela v prípade, že zaútočia na Irak. Táto téma bola pritom dôvodom v poradí už siedmej Šaronovej cesty do USA.
K zmätkom ešte viac prispel samotný Bush, keď pripustil, že je prirodzené, ak Izrael na prípadný útok zo strany Iraku odpovie. „Ak by Irak zajtra zaútočil na Izrael, som si istý, že odpoveď by bola primeraná. Myslím, že premiér (Šaron) by reagoval, keďže má právo brániť sa,“ povedal Bush.
Ešte pred mesiacom minister obrany Donald Rumsfeld žiadal Izrael, aby „vo vlastnom záujme“ na prípadný útok Iraku na jeho územie počas americkej akcie neodpovedal. Keby sa totiž Izrael zapojil do vojny proti Iraku, arabskí spojenci by sa k USA obrátili chrbtom. Pred schôdzkou sa v médiách objavili špekulácie o tom, že Šaron Busha ubezpečí v tom, že sa zriekne odvety na iracký útok konvenčnými zbraňami, ale nie keď Bagdad použije biologické alebo chemické zbrane. Na otázky novinárov, či od Šarona žiadal takýto prísľub, Bush odpovedal vyhýbavo.
Izraelský denník Haarec s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniam napísal, že predstavitelia Bieleho domu sa neskôr snažili „upresniť“ Bushove slová, ktoré sa vraj nevzťahovali na obdobie počas prípadnej americkej operácie v Iraku, ale boli myslené „všeobecne“.
Bush sa snažil upokojiť Izraelčanov, keď Šaronovi povedal, že mu dá vedieť dva týždne pred začiatkom akcie a informoval ho aj o plánovaných operáciách na západe Iraku, ktoré majú zabrániť útoku na Izrael.
Denník Haarec považuje sa najvýznamnejší záver rokovaní, že Izrael nezmierni svoje vojenské akcie proti Palestínčanom počas americkej akcie v Iraku a ani o to nebol požiadaný. Šaron si na argumentáciu v prospech pokračovania vojenskej kampane proti Palestínčanom odniesol do USA spis s dôkazmi tajných služieb o plánoch teroristov na 20 nových protiizraelských atentátov.
Aj o izraelsko-palestínskych vzťahoch hovorili obaja muži len vo všeobecnosti. Bush pripomenul Šaronovi, že by mal postupne uvoľniť zablokované financie palestínskej samospráve, a ten mu oznámil, že je pripravený na obnovenie mierových rokovaní. „Veríme, že príde deň - a dúfame, že čoskoro -, keď budeme schopní začať mierové rokovania,“ povedal Šaron Bushovi. USA čoskoro vyšlú svojho vyslanca pre Blízky východ Richarda Burnsa na dvojtýždňovú cestu do arabských štátov, Perzského zálivu a Izraela.
Nedávne akcie izraelskej armády v Gaze Washington viackrát kritizoval pre vysoký počet obetí. Predsa armáda počas Šaronovej návštevy v USA prikročila k ďalšej - piati Palestínčania prišli o život v utečeneckom tábore Rafáh, keď do neho vstúpili izraelské tanky a spustili paľbu z ťažkých guľometov na dva domy. Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres približne v tom istom čase po dlhšej prestávke po prvý raz rokoval s palestínskou delegáciou. (kl, reuters, čtk, tasr)