Írsko: šance pre Európu sa zvyšujú

Posledný prieskum verejnej mienky naznačil, že Íri predsa len schvália Zmluvu z Nice. Podľa denníka The Irish Times zmluvu podporí 42 percent voličov a 29 percent ju odmietne.


Kampaň pred írskym referendom finišuje. FOTO - REUTERS


Zatiaľ sa potvrdzujú optimistické názory, že nerozhodnutí nakoniec podľahnú tlaku a budú hlasovať za zmluvu. Analytici však upozorňujú, že optimistické vízie môže skomplikovať nízka účasť na referende.

Íri sa podľa nich síce v prieskumoch prikláňajú k zmluve, ale nerobia to z hlbokého presvedčenia.

Mnohí budú za zmluvu hlasovať preto, lebo sú už unavení z celej kampane a očakávajú od vlády premiéra Bertieho Aherna, že bude riešiť akútne ekonomické problémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kampaň je skutočne agresívna. Každý stĺp v Dubline je oblepený plagátmi. Noviny sú plné argumentov za a proti. Taxikár Sean súhlasí s plagátom, ktorý presviedča, že hlasovanie proti zmluve znamená zachovanie írskej neutrality. „Nechcem, aby moji synovia umierali na miestach, o existencii ktorých ani nevieme, nepoznáme tamojších ľudí a nemáme s nimi nič spoločné.“ Celú úniu považuje za ohrozovanie írskej národnej kultúry. Priznáva, že motívom pre jeho hlasovanie bude aj to, že je sklamaný z premiéra Aherna.

Tábor podporovateľov zmluvy však urobil veľký kus práce, aby vo vnímaní ľudí oddelil hlasovanie o zmluve od podpory premiéra. „Nemyslím si, že by sme do hlasovania o rozšírení únie mali zapájať naše vnútorné problémy,“ hovorí predavač v novinovom stánku Paddy. „To, že sme s vládou nespokojní, je fakt, ale na to sú voľby, aby sme ukázali nespokojnosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Paddy je katolík a je hlboko pobúrený tým, že poslankyňa Dana Scallonová dokonca tvrdila, že samotný pápež Ján Pavol II. je proti Zmluve z Nice. „Veď on sám je z východnej Európy, tak azda svojim ľuďom dopraje lepší život, nie?“

S osobnosťami sa to v kampani len tak hemží. Za zásadné sa považovalo stanovisko bývalého prezidenta Patricka Hilleryho. Ten dlho mlčal, ale napokon prezradil, že bude hlasovať za. Povedal, že to robí pre budúcnosť írskych detí.

Obyčajní Íri sa však obávajú, že ak budú hlasovať za zmluvu, budúcnosť ich detí nebude vôbec ružová. Majú strach z lacnej pracovnej sily z východnej Európy, ktorá pohltí írsky trh. Odborársky boss David Begg si ale myslí, že práve hlasovaním za zmluvu sa postavenie robotníkov zlepší. Európa totiž podľa Begga garantuje sociálny štát a nedovolí, aby sa v nej uplatňovali americké metódy absolútne voľného trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Begg sa postavil na stranu vlády, čo írsky pracujúci celkom nechápu. „Mal by obhajovať naše pracovné miesta,“ nahlas uvažuje recepčná Sarah. Má pred sebou všetky írske denníky a robí si poznámky. „Mám v tom dokonalý zmätok. Chcem sa ale rozhodnúť správne.“

Íri odmietajú názory pochádzajúce z kandidátskych krajín, že nevedia, o čom zmluva je, a nechcú podporiť rozšírenie. Podľa prieskumov majú dostatok informácií a uvedomujú si závažnosť svojho rozhodovania. Zároveň si však bránia svoje záujmy a, ako radi zdôrazňujú, v konečnom dôsledku záujmy všetkých malých členských štátov. Zmluva z Nice totiž podľa nich vplyv malých štátov obmedzí a posilní postavenie veľkých a silných.

Politickí komentátori upozorňujú aj na efekt, ktorý môže vyvolať stredajší pád holandskej vlády. Všetky tri bývalé holandské vládne strany totiž spochybnili európsky projekt rozšírenia. Íri tak nebudú mať až také výčitky svedomia, ak by sa kvôli nim rozšírenie spomalilo. To im umožní slobodnejšie rozhodovanie a sústredenie sa na presadzovanie vlastných záujmov. Prečo by so sebazaprením mali hlasovať za niečo, čo spochybňujú aj ostatní partneri, vysvetľujú analytici.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše sa k nim stále častejšie dostávajú informácie, že Európa sa zariadi aj bez ich súhlasného stanoviska. Dvadsaťštyri hodín pred hlasovaním v Dubline prevažuje mierny optimizmus. Ten však sprevádzal aj posledné hodiny pred minuloročným referendom.

JANA MIKUŠOVÁ, Dublin

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 261
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 391
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 010
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 182
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 937
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 573
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 020
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 666
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu