
FOTO – TASR/AP
Od žiackych kategórií až po seniorov v ňom pretancoval dvanásť rokov. Mal dvadsať, keď si odskočil na hosťovanie do Castellonu a Córdoby. Po troch rokoch sa vrátil do Madridu, kde odohral jedenásť sezón. Vyše štyristo zápasov. Za ten čas získal Real päť majstrovských titulov a štyri razy vyhral domáci pohár. Del Bosque sa osemnásťkrát objavil v španielskej reprezentácii a v roku 1987 sa vydal na trénerskú dráhu.
Vlastná liga pre cudzincov?
Najskôr bol asistentom v CF Castilla, neskôr prevzal mužstvo na tri roky. Na madridskú trénerskú stoličku sa posadil v novembri 1999. Po prekvapujúcom odvolaní nemeckého kouča Juppa Heynckesa, ktorý rok predtým dotiahol španielsky klub v amsterdamskej Arene k víťazstvu v Lige majstrov. Pod vedením Del Bosqueho sa Realu podarilo opäť vystúpiť na európsky klubový vrchol. Počas troch rokov priviedol mužstvo k dvom víťazstvám v Lige majstrov. V predvečer finále Superpohára v Monaku ho vyhlásili za Trénera roka. Prezident kráľovského veľkoklubu Florentino Pérez sa poponáhľal s gratuláciami i prirovnaním – ‘madridský Alex Ferguson‘.
Po treťom megaprestupe (Figo, Zidane, Ronaldo) mu začali ligoví kolegovia-tréneri závidieť. Javier Irureta z Deportiva La Coruňa podotkol: „Jeden hráč mi povedal, že by sme mali pre zahraničných futbalistov otvoriť vlastnú ligovú súťaž.“ Netreba tipovať, hráčov ktorého klubu mal predovšetkým na mysli.
Del Bosque, otec troch detí, pripomína na prvý pohľad veľkého dobráka. Päťdesiatdvaročný rodák zo Salamanky býva počas zápasov na lavičke pokojný. Nevyskakuje z nej, nediskutuje s hráčmi, neprotestuje proti verdiktom rozhodcov. Čo považuje za potrebné, povie v kabíne. Len výnimočne usmerní hráčov rukami, prípadne pošle pokyny, keď je niektorý z nich blízko lavičky.
Priorita – silný madridský tím
Taliansky tréner Fabio Capello, ktorý v minulosti tiež viedol Real Madrid, tvrdí, že ho čakajú v klube problémy. „Musí udržať v pohode široký káder fantastických futbalistov. Keď sa vyhráva, je spravidla všetko v poriadku. Vedenie klubu je spokojné, fanúšikovia tiež. Môžu však prísť prehry a medové dni sú zrazu preč. Tlak stúpa a vtedy sa nepracuje ľahko žiadnemu trénerovi na svete.“
Pohoda a dobrá nálada vraj madridskému trénerovi málokedy chýba. Na tréningoch či v kabíne ho úsmev a humor neopúšťajú. Del Bosque nemyslí na ťažkosti, pretože jeho hráči sú dostatočne skúsení a majú charakter. Jeho hlavnou úlohou je vybudovať v Madride silné mužstvo, ktorého súčasťou je už aj brazílsky majster sveta Ronaldo. S jeho zapojením do tímu by podľa slov trénera nemali byť žiadne väčšie problémy.
Rozvážny, uznávaný, ale i rozhľadený človek má povesť dobrého stratéga. Francúz Zinedine Zidane o ňom prezradil, že veľa toho nenahovorí. Jeho hviezdy majú aj na tréningoch vraj dosť veľa voľnosti. Del Bosque ich považuje za pravých profesionálov. Každému z nich dôveruje. Vie presne odhadnúť, čo ktorý hráč najviac potrebuje. V Madride panuje vzácna symbióza.
Išlo to dobre aj bez Ronalda
Aj bez Juhoameričana Ronalda sa bielemu baletu vstup do nového ročníka vydaril. Po piatich kolách Primera Division je tretí a v Lige majstrov po polovici prvej fázy vedie C-skupinu. Obhajca pohárového titulu vyštartoval ráznym trojgólovým víťazstvom na trávniku AS Rím. Práve taliansky tím považuje v spoločnosti AEK Atény a RC Genk za najväčšieho rivala v boji o postup do osemfinále.
„Vždy treba stáť oboma nohami na zemi. Momentálne sa nachádzame v privilegovanej pozícii, ale práve vo futbale existuje veľa vecí, po ktorých sa môže všetko zmeniť,“ upozorňuje Del Bosque.
Na rozdiel od uplynulej sezóny, v ktorej Real oslavoval sté výročie založenia klubu, si pred touto nestavia žiadne priority. „Budeme chcieť, samozrejme, na všetkých frontoch dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Tentoraz sa viac sústredíme na najvyššiu domácu súťaž. Liga býva pre všetky veľké španielske kluby tvrdou skúškou. Naším cieľom je predvádzať z týždňa na týždeň dobré výkony.“