
Vasily Ulitin – Plamene Paríža, 1932
BRATISLAVA – Dnes sprístupní Slovenská národná galéria v priestoroch Esterházyho paláca unikátnu výstavu starej ruskej fotografie. Pod názvom Ruský piktorializmus zastrešili kurátori predstaviteľov tohto smeru z konca 19. a začiatku 20. storočia, a jediného súčasníka, ktorý udržiava tradíciu a pracuje dobovou technikou.
Kým na Západe bol piktorializmus vyčlenený z ostatných predovšetkým snahou o dokonalosť zobrazenia, odvíjajúcej sa od technologického pokroku osvetľovania a tlače, v Rusku nadobudol aj ideologický obsah. Vyznávali ho vzdelanci, ktorí sa snažili čo najpresnejšie a zároveň umelecky zachytiť realitu krajiny. Svoju tvorbu považovali za posolstvo prostému ľudu, na ktorý mali ambíciu pôsobiť osvetovo. Každá fotografia je jediný originál, pretože piktorialisti práce tlačili len raz, považujúc svoj výtvor za jedinečný a konečný, čím súperili s dobovým výtvarným umením. Hoci ešte v dvadsiatych rokoch minulého storočia ruský piktorializmus svojou osobitosťou, podporenou náboženskou spiritualitou, slávil medzinárodný úspech, po roku 1935 prosto zomrel. Začal sa pohon na jeho predstaviteľov, mnohí z nich strávili dlhé roky v lágroch a vyhnanstve.
Časť vystaveného materiálu uzrela svetlo sveta len na jar tohto roku v americkom Hustone, kde sa usporiadateľom podarilo zorganizovať svetovú premiéru diel desaťročia stratených, poškodených, zložito utajovaných a predovšetkým unikátnych. A tak sa bratislavská prehliadka stáva európskou premiérou tejto nevšednej kolekcie.
Hoci vernisáž výstavy je naplánovaná na 2. novembra – návštevníci SNG si piktorialistov z Ruska môžu prezrieť od dnes do konca novembra.