
Režisér Constantin Costa Gavras (v strede) vychádza z budovy súdu v Santiagu. FOTO - AP
Ako pre Reuters povedal režisér Constantin Costa Gavras, jeho film Missing (Nezvestný) v hlavnej úlohe s Jackie Lemmonom súd zahrnul do vyšetrovania vraždy amerického novinára Charlesa Hormana v Čile po krvavom prevrate v roku 1973. Francúzsko-grécky režisér a čílsky sudca Juan Guzman si tento film, ktorý roku 1982 získal niekoľko filmových cien, pozreli na individuálnej projekcii v Santiagu.
Costa Gavras pri príprave tohto filmu úzko spolupracoval s Hormanovou rodinou. Film zachytáva ich beznádejné hľadanie a zúfalé žiadosti o pomoc na americkej ambasáde. Costa Gavras povedal, že projekcia mala pomôcť Guzmanovi vyjasniť niektoré podrobnosti tej vraždy, ale nehovoril o tom, ako presne by tento film mohol poslúžiť ako dôkaz. „Pracuje precízne. Pozná film, postavy aj dialógy. Pýtal sa ma aj na najmenšie detaily na jednotlivých postavách a v jednotlivých situáciách,“ hovorí Costa Gavras.
Vdova po Hormanovi pred dvoma rokmi podala žalobu na bývalého diktátora Augusta Pinocheta. Jej manžela ako podozrivého ľavičiara uväznili a zavraždili počas vojenského prevratu.
Sudca Guzman sa dôsledne venuje vyšetrovaniu zločinov proti ľudským právam, ktoré sa v Čile odohrali v rokoch 1973 až 1990 a už dlho sa pokúša Pinocheta usvedčiť. „Myslím si, že je v Latinskej Amerike jedinečným fenoménom,“ povedal Costa Gavras, ktorý je momentálne v Čile na festivale.
Film Missing sa počas diktatúry v Čile nikdy do kín nedostal. Hormana zatkli v jeho byte v Santiagu a mučili na Čílskom národnom štadióne, z ktorého sa po prevrate stal koncentračný tábor. Jeho telo sa našlo v márnici o niekoľko týždňov po tom, čo zmizol.
Filmy Costu Gavrasa, vrátane tohtoročnej premiéry jeho posledného filmu Amen, o nečinnosti Vatikánu počas holokaustu, odjakživa vzbudzovali rozruch a záujem dozvedieť sa viac o politickom násilí. „Viac než násilie ma zaujímajú obete a odpor proti represii, proti moci, ktorá nie je vykonávaná normálne, tak ako by mala byť - dôsledkom toho je vždy násilie.“ Tento jeho záujem ho priviedol k téme filmu Missing. Netušil, že film sa stane symbolom medzinárodného hnutia za ľudské práva, ktorému sa nakoniec podarí roku 2001 postaviť Pinocheta pred súd. Niekdajší muž tvrdej ruky má 85 rokov. Vyhlásili ho za mentálne neschopného znášať proces.
IGNACIO BADAL, reuters