
Holandský premiér Jan Peter Balkenende počas rozpravy v holandskom parlamente v Haagu. FOTO - REUTERS
Problémov však mala oveľa viac. Pôvodne sa mala včera vláda stretnúť, aby diskutovala o návrhu Európskej komisie na rozšírenie únie o desať nových členov. Debata mala byť búrlivá, pretože všetky tri vládne strany postupne vyjadrovali nespokojnosť s rozšírením.
Napokon k nej vôbec nedošlo, pretože kríza v Listine Pima Fortuyna sa tak prehĺbila, že začala ohrozovať samotnú vládu. Premiér Jan Peter Balkenende vyhlásil, že koaličná spolupráca naďalej nie je možná a že podá demisiu do rúk kráľovnej Beatrix.
Spor o rozšírenie trvá aj naďalej. Mnohí sa obávajú, že Holandsko bez vlády môže zablokovať vstup nových členov do únie.
Vládna koalícia v Holandsku vydržala 97 dní, čo je najmenej v celej povojnovej histórii. Predčasné voľby by sa mohli konať v januári budúceho roka.
Príčinou pádu vlády boli spory v strane Listina Pima Fortuyna, v ktorej prebiehal ostrý boj o predsednícke kreslo. Hlavnými súpermi boli členovia vlády - vicepremiér Herman Heinsbroek a minister zdravotníctva Eduard Bomhoff. Hoci obaja rezignovali, aby zachránili svoju stranu v koalícii, ich partneri z Ľudovej strany za slobodu a demokraciu vyzvali celú vládu, aby podala demisiu a boli vyhlásené predčasné parlamentné voľby.
Listina Pima Fortuyna sa po májovej vražde svojho šéfa, ktorá sa odohrala len deväť dní pred parlamentnými voľbami, dostala na druhé miesto po kresťanských demokratoch. Teraz však ukázala, že jej sila bola založená len na Fortuynovej charizme. „Nemajú organizáciu, nemajú pravidlá a nemajú vodcu,“ povedal politický analytik Andre Krouwel, „strana bola vytvorená okolo Fortuyna a pre Fortuyna.“
Herman Heinsbroek označil za príčinu krízy v strane jeho personálne nezhody s Bomhoffom. Ide o spor dvoch osobností. Podľa pozorovateľov bol Heinsbroek príliš dynamický a Bomhoff príliš konzervatívny.
Pád holandskej vlády môže ohroziť aj rozširovanie únie. Stanovisko k tomuto problému vláda totiž neprijala, hoci má byť k dispozícii už na budúcotýždňovom summite únie, ktorý má definitívne potvrdiť rozšírenie.
„Kabinet sa musí dohodnúť na postupe, aby Holandsko mohlo ísť na summit s nejakým postojom,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Bart Jochems. Na summit podľa neho pôjde súčasná alebo úradnícka vláda po schválení pozície v parlamente.
(mik, tasr, reuters)