
Počas slávnostného podpisovania koaličnej zmluvy v Berlíne bola pri stole dobrá zábava. Zdá sa, že najlepšie sa zabával kancelár Gerhard Schröder (druhý zľava). FOTO - REUTERS
Druhý kabinet kancelára Gerharda Schrödera bude mať o jedného ministra menej a stáva sa tak najštíhlejšou vládou od roku 1953.
Podľa politológov vznikol silný vládny tím, ktorý však preverí nepriaznivá ekonomická i politická situácia v krajine.
Prvé ohlasy sú kritické
Slávnostný podpis dohody zatienila kritika hospodárskych kruhov a opozície. Staronoví koaliční partneri sa rozhodli, že viac ako 14-miliardovú dieru v budúcoročnom rozpočte zaplátajú zoškrtaním daňových zvýhodnení vo výške 4,2 miliardy eur a krátením výdavkov o 7,4 miliardy. Na zvyšok si požičajú, čím zvýšia zadlženie krajiny o takmer tri miliardy na 18, 1 miliardy eur.
„Neboli to jednoduché, ale vždy férové rokovania,“ povedal kancelár Schröder po podpise zmluvy, ktorá predpokladá reformy v oblasti pracovného trhu, zdravotníctva a rodinnej politiky.
Hospodárske kruhy netajili svoju nespokojnosť. Mnohé prijaté opatrenia znamenajú zvýšenie daní a ďalšie zaťaženia hlavne pre veľké podniky.
Podľa nemeckého zväzu pre zahraničný obchod nemožno očakávať nové impulzy pre hospodársky rast a zamestnanosť. „To je skôr balíček ako balík,“ povedal predseda zväzu Anton Börner. Predstavitelia obchodnej a priemyselnej komory si myslia, že vládne plány odporujú ubezpečeniam o vôli po reformách.
„Čo potrebujeme, je skutočná flexibilizácia pracovného trhu,“ povedal šéf firmy Siemens Heinrich von Pierer.
CDU/CSU nevylučuje bojkot
Kriticky sa vyjadruje aj opozícia, ktorá nevylúčila blokádu zákonov v druhej komore parlamentu. Bundesrat, čo zastupuje 16 spolkových krajín, schvaľuje viac ako polovicu zákonov. Konzervatívny blok CDU/CSU má v nej väčšinu. „Výsledky koaličných rokovaní v celom rozsahu ukazujú volebný podvod červeno-zelenej vlády,“ povedala šéfka CDU Angela Merkelová.
Koaličná dohoda predznamenáva podľa pozorovateľov problémy aj na víkendovom zjazde Zelených. Očakáva sa tvrdá výmena názorov medzi vedením strany a členskou základňou, ktorá nesúhlasí s rozhodnutím odstaviť najstaršiu atómovú elektráreň v krajine - Obrigheim o dva roky neskôr.
Zelení nedostali štvrté kreslo
Podľa koaličných dohôd obsadia v novom kabinete sociálni demokrati desať a Zelení tri ministerské kreslá. Napriek dobrému volebnému výsledku, ktorý fakticky udržal SPD pri moci, menší koaličný partner nedostal štvrtý post vo vláde. Podľa koaličnej zmluvy však budú mať dvaja zelení ministri posilnené právomoci.
Nová vláda bude mať štyroch nováčikov (všetko SPD) a troch superministrov. Wolfgang Clement (SPD) bude viesť spojené ministerstvá hospodárstva a práce. Ministerstvá zdravotníctva a sociálnych vecí dostala na starosť Ulla Schmidtová (SPD), Manfred Stolpe (SPD) bude zodpovedný za dopravu, stavebníctvo a výstavbu východného Nemecka. Stolpe bude jediným ministrom z východu krajiny.
MIRIAM ZSILLEOVÁ