
Pred štvrťfinálovým zápasom majstrovstiev sveta Anglicko - Brazília 1:2 v Šizuoke. FOTO - AUTOR
Krajské riaditeľstvo Policajného zboru Bratislava (KRPZ) nesúhlasí so škandalizovaním krajiny britskými médiami v súvislosti s víkendovými udalosťami počas kvalifikačného futbalového zápasu na Tehelnom poli a v centre hlavného mesta SR. Zdôrazňuje sa to v oficiálnom stanovisku, s ktorým sa na TASR obrátila hovorkyňa KRPZ Marta Bujňáková. Vo vyhlasení sa ďalej konštatuje, že anglickí fanúšikovia sú postrachom na celom svete a svoju zlú povesť potvrdili aj v Bratislave.
Opakovaná taktická chyba
Naši policajti tvrdia, že opäť zasahovali profesionálne a neprekročili svoje právomoci. K tomu istému záveru dospeli aj po pamätnej nechutnej bitke fanúšikov Ferencvárosu na tom istom štadióne. Rovnaké vyhlásenia mali po rizikových zápasoch s Tureckom a Macedónskom.
Policajti však vo všetkých prípadoch zopakovali trápnu taktickú chybu, ktorej sa dopustili aj počas zápasu s Anglickom. Akokoľvek masívne nasadili jazdecké jednotky, aligátora, v neuralgickom bode, ktorým je hranica medzi sektorom hostí a domácimi fanúšikmi za bránkou od Bajkalskej, zlyhali.
Vymlátili a zmizli
Kukláči s obuškami v prvom polčase trikrát zasahovali v sektore Angličanov, keď jednotlivci z ich strany (vzápätí aj zo slovenskej) začali lomcovať kovovým oplotením. Čierne prilby neizolovali len výtržníkov, mlátili preventívne aj tých, ktorí stáli ďaleko od plota. Po zásahu nelogicky odišli z výbušného miesta a situácia sa zopakovala znovu. Náhly výpad, obuškami mlátili hlava-nehlava. Neboli to profesionálne kontrolované postupy, aj laik v tom cítil afekt, nezvládnutie adrenalínu, surové zastrašovanie.
Anglická strana má o tom bohatú filmovú i fotografickú dokumentáciu, nad ktorou zdesení fotoreportéri krútili hlavami v tlačovom stane hneď cez prestávku.
Až po nej naša polícia konečne pochopila, že je taktickejšie rozostaviť špalier asi dvadsiatich mužov (čo bol iba zlomok celkového počtu ) pozdĺž výbušného plota. Prítomná autorita v prilbách garantovala pokoj až do konca zápasu. Podobne neskoro ako v zápase s Tureckom.
Alkohol nie je nacionalista
Hovorkyňa našej polície konštatuje, že anglickí fanúšikovia sú postrachom na celom svete. Anglickí fans majú svojskú kultúru. Sú hluční, spievajú, majú sklony holdovať alkoholu. Určite sa medzi nimi nájdu takí, u ktorých stúpajúca hladina spúšťa agresivitu. Alkohol však neúčinkuje iba na anglickú náturu, rovnako môže zatemniť aj indiána. Alebo našich fanúšikov, ktorí to predviedli nedávno na lige v Trenčíne.
Angličania sa musia vo svete vyrovnávať s mýtusom „nepolepšiteľných“, ktorý im sťažuje pozíciu preventívnymi opatreniami. Tie môžu provokovať a tu často nastáva kolízia s korektnosťou, na ktorú si na ostrovoch potrpia.
V Marseille láska aj kamene
Na posledných dvoch svetových šampionátoch som zažil množstvo stretnutí s anglickými fanúšikmi. Vo Francúzsku 1998 počas tridsiatich dní v rôznych mestách bolo vidno anglických fans družne popíjať pivo s Holanďanmi, na pláži v Marseille sa do rána bavili a najtesnejšie zbližovali s neustále tancujúcimi Brazílčanmi.
Pravdou však je, že práve v Marseille sa pred zápasom Anglicko - Tunisko udiala aj krátka kameňová prestrelka, ktorú polícia v priebehu niekoľkých minút utíšila. Príčinu Francúzi promptne vyšetrili. Angličania na ulici tancovali hada a do jedného z nich vpálilo auto.
Bezkonfliktné Japonsko
V júni na šampionáte v Ázii tvorili Angličania jednoznačne najpočetnejšiu skupinu zahraničných fanúšikov. Zväčša z Tokia vyrážali za svojím tímom a v preľudnenej krajine nevznikol žiadny konflikt, v novinách nebola zmienka o jedinom rozbitom pohári. Angličanov bolo v Japonsku niekoľkonásobne viac ako v Bratislave. V baroch pred veľkoplošnými obrazovkami naplno prežívali prenosy z iných zápasov, ale k žiadnej výtržnosti nedošlo.
Po víťazstve nad Dánskom v Niigate desaťtisíc Angličanov (japonskí organizátori sebe aj im uľahčili situáciu dokonalým informačným servisom) v polnočných Šinkansenoch oslavovalo víťazstvo 3:0. Keď zbadali spiace japonské dievčatko, zdvihli sa zo sedadiel, odišli do chodby medzi vozňami a preladili na pianissimo.
Po vyradení Anglicka Brazíliou v Šizuoke sa fanúšikovia lúčili červeným nápisom na svojej bielej vlajke s krížom: „Ďakujeme, Japonsko - skvelý hostiteľ“.
V Bratislave zrejme pochopili, ako ďaleko je z nej do Tokia.