
„Je lepšie byť vnútri,“ hlása plagát podporovateľov Zmluvy z Nice.
FOTO - TASR - EPA
referendum, ktoré významným spôsobom ovplyvní rozšírenie a budúcnosť Európskej únie, dopadne.
Optimisti si myslia, že nerozhodnutá štvrtina sa pridá k podporovateľom zmluvy. Analytici ale upozorňujú na nevyspytateľnosť írskych voličov. Veď aj v minuloročnom referende sa krátko pred hlasovaním podpora pohybovala okolo 44 percent, napokon však voliči zmluvu zavrhli.
S približujúcim sa dátumom referenda sa kampaň oboch táborov - teda podporovateľov aj odporcov únie - stupňuje a radikalizuje. Ich cieľovou skupinou sa stávajú práve nerozhodnutí. Podľa mediálnych a marketingových analytikov sa politikom aj občianskym aktivistom podarilo uviesť túto skupinu do totálneho zmätku a akýkoľvek pokus o prognózu ich postojov sa dá pokojne prirovnať k čítaniu z krištáľovej gule. Faktom však zostáva, že mnoho Írov považuje kampaň za Nice, ktorú podporujú všetky vládne strany, významní obchodníci a Bruselom najatí lobisti, za nátlak zo strany čoraz menej populárneho premiéra Bertieho Aherna. V prípade, že by spojili svoje hlasovanie s postojmi k Ahernovi, Zmluvu z Nice pravdepodobne neschvália.
V tom prípade bude musieť Európska únia vyrukovať s plánom B, ktorého existenciu síce horúčkovito popiera, ale na druhej strane na ňom rovnako horúčkovito pracuje.
Pomerne rôznorodý tábor odporcov zahrňujúci katolícku stranu Sinn Fein, Zelených, odbory, ale aj anarchistov dostal v minulých dňoch veľký čierny bod. Denník The Irish Times zverejnil informáciu, že jeden z vodcov kampane zameranej proti Zmluve z Nice Justin Barret sa pred dvoma rokmi zúčastnil na konferencii usporiadanej nemeckou ultrapravicovou Národnou demokratickou stranou. Barret sa bránil tým, že na konferencii len vystúpil s prejavom proti interupciám.
Pošramotenému imidžu odporcov zmluvy ešte pomohol premiér Ahern, ktorý tvrdil, že ich kampaň financujú bližšie nešpecifikované americké fundamentalistické skupiny.
Brusel napriek optimistickým vyhláseniam o výsledkoch referenda vraj už írskemu parlamentu naznačil, že ak mu občania nedajú zelenú na ratifikáciu Zmluvy z Nice, mal by pripraviť deklaráciu podporujúcu rozšírenie únie.
Takéto riešenie spolu s návrhmi na vyňatie častí týkajúcich sa rozšírenia zo zmluvy by síce zrejme zachránili proces rozšírenia, na druhej strane by však riadne otriasli vierou Európanov v demokratické rozhodovacie procesy.
Ako by dopadlo referendum
Za: 41%
Proti: 27%
Nerozhodnutí: 24%
Nezúčastní sa: 8%
Zdroj: Prieskum denníka Sunday Independent