
Takmer stovka nových poslancov parlamentu sa včera zoznamovala so svojím budúcim pracoviskom. Dnes prvýkrát zasadnú do poslaneckých lavíc a tak si včera vybavovali poslanecký preukaz, diplomatický pas, ubytovanie, miesto na parkovanie, vyplňovali majetkové priznania a písali životopisy. FOTO - ĽUBOŠ PILC
Včerajší zápis poslancov pripomínal prvý deň v škole. Služobne jeden z najstarších poslancov František Mikloško (KDH) videl včera toľko nových tvárí, že mal pocit, akoby prišiel „do nejakej neznámej krajiny“.
Pál Csáky (SMK) práve preto dúfa, že to bude „možno aj najlepší parlament od roku 1990“. Teší ho, že sa z neho vytratili poslanci za SNS a niektorí aj z HZDS, „lebo tí robili len hanbu“. Aj Július Brocka (KDH) verí, že sa „podarí vrátiť stratenú dôveru verejnosti v Národnú radu“.
Takmer stovka nových poslancov stála včera v dlhom rade so žiadosťami na poslanecký preukaz, diplomatický pas, ubytovanie, miesto na parkovanie, vyplňovali majetkové priznania a písali životopisy. Z reproduktora hrala upokojujúca hudba.
Nováčika Evu Černú (ANO) prekvapila „úžasná byrokracia“, podpredsedníčka Smeru Monika Beňová má strach z hlasovacieho zariadenia, lebo „tie gombičky sú strašne malé. Teší sa na všetkých nových kolegov, zvlášť na pána kolegu Mikloška“. Jej stranícka kolegyňa Darina Gabániová v budove parlamentu ešte nikdy nebola, ale neobáva sa, že zablúdi. V rokovacej sále bude sedieť rovno vedľa svojho predsedu Fica, keďže sa sedí podľa abecedy.
Poslankyňa za KSS Dagmar Bollová sa tvári veľmi prísne. V budove parlamentu už bola, v rokovacej sále ešte nie. „Išla som sa pozrieť na Dunaj, aby som vedela, za ktorú krajinu tu budem sedieť. Cítim sa dobre, trošku slávnostne.“ Zverejní aj majetkové priznanie: „Som spoluprenajímateľka družstevného bytu a jedného starého auta.“ Na otázku, koľko má nasporené, hovorí: „To nestojí ani za reč.“
S majetkovým priznaním nemá problém ani vedúci úradu vlády Tibor Tóth (SDKÚ): „Vlastním jednu Feliciu, jednu garáž. Spolu so sestrou dva hektáre pôdy, o ktorých som ešte donedávna nevedel. Bývam v činžiaku, ktorý chcem odkúpiť.“ Nasporených má asi milión korún.
Rozjarene pôsobí budúci predseda brannobezpečnostného výboru Róbert Kaliňák (Smer). Majetkové priznanie mu dalo zabrať, figuruje v siedmich firmách. „Z dozorných rád a predstavenstiev som už povystupoval, trochu to trvá v obchodnom registri.“ Podiely previedol na známych. Dúfa, že sa v parlamente nebude nudiť, lebo inak „urobíme niečo, aby nás to nenudilo. To tu musí fičať, lebo to bol trapas, čo tu bolo doteraz“.
Ľubomír Lintner (ANO) sa v budove ako bývalý novinár vyzná, ale byť poslancom je pre neho „zvláštny pocit a zlom v živote“.
K nováčikom medzi poslancami patria aj komunisti. Ivan Hopta (KSS) odkazuje Pavlovi Hrušovskému, že za slovné výpady proti ich strane by sa mohol „ako budúci predseda parlamentu ospravedlniť voličom KSS“. Mikloško spor kresťanských demokratov s komunistami vidí jasne: „Ako tí, ktorí zvíťazili nad komunizmom, máme v sebe veľkorysosť víťaza a nehodláme sa ďalej nejako znervózňovať.“
(mož, pcs)