vyjadroval podporu návrhu EK z minulého týždňa ukončiť vstupné rozhovory s desiatimi kandidátmi. Podľa denníka De Volkskrant liberáli z VVD (Ľudová strana za slobodu a demokraciu) vyčítali z posudkov Európskej komisie, že hlavne Poľsko, ale aj Slovensko a Lotyšsko nespĺňajú mnoho požiadaviek EÚ a nebudú schopné byť pripravené v roku 2004.
„Myslím si, že to nie je pravdepodobné, pretože väčšina v parlamente povie, že je príliš skoro na to, aby sme si boli istí, že tri krajiny to nedokážu,“ komentoval názory liberálov holandský poslanec Európskeho parlamentu a spravodajca pre Slovensko Jan Marinus Wiersma.
Poukazovali na nedostatočné zaistenie bezpečnosti potravín v týchto krajinách, na rozbujnenú korupciu a slabosť štátnej správy. Podľa pozorovateľov majú liberáli podporu Listiny Pima Fortuyna, druhého koaličného partnera. Najsilnejší kresťanskí demokrati sa tak v tejto veci dostávajú do defenzívy.
Holandsko sa v posledných mesiacoch posunulo do prednej línie boja za čo najlacnejšie rozšírenie Európskej únie, do rozpočtu ktorej viac prispieva, než z nej dostáva. Manéver VVD je preto pozorovateľmi považovaný za trik, ako ďalej vystupňovať tlak na partnerov v EÚ, aby súhlasili s prípravou záväzného vyhlásenia o budúcej zásadnej reforme poľnohospodárskej politiky, ktoré by bolo schválené v decembri na summite v Kodani.
Je tiež ukážkou značného napätia v holandskej vláde, ktorej členovia nemôžu nájsť spoločnú reč. Hlavným prvkom nestability koalície je Listina Pima Fortuyna (LPF), vratké zoskupenie „priateľov“ zavraždeného populistu. Šéf VVD Gerrit Zalm v piatok varoval, že pokiaľ sa bude LPF ďalej vnútorne trieštiť, môže sa koalícia skoro zrútiť. Holandský parlament si už vynútil urýchlenie prípravy tohtoročných posudkov na kandidátov Európskou komisiou o týždeň, aby mal dosť času o nich diskutovať. Rozprava sa začne tento týždeň, keď do Haagu kvôli tomu príde komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
KAREL BARTÁK, čtk