Unavení Srbi ostali bez prezidenta

Ešte než sa v nedeľu večer zavreli v Srbsku volebné miestnosti, obyvatelia bývalého Miloševičovho impéria zažili déjá vu z roku 1997. Aj vtedy nízka volebná účasť zmarila prezidentské voľby. Tentoraz to bolo o 4,5 percenta, ktoré chýbali k potrebnej ...


Volebné miestnosti po celom Srbsku v nedeľu zívali prázdnotou. Volebné výsledky sú pre nízku účasť voličov neplatné, vojnou a Miloševičom zničená krajina je bez prezidenta. FOTO - REUTERS


Ešte než sa v nedeľu večer zavreli v Srbsku volebné miestnosti, obyvatelia bývalého Miloševičovho impéria zažili déjá vu z roku 1997. Aj vtedy nízka volebná účasť zmarila prezidentské voľby. Tentoraz to bolo o 4,5 percenta, ktoré chýbali k potrebnej 50-percentnej účasti na zachovanie platnosti výsledkov druhého kola prezidentských volieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Darmo srbský pravoslávny patriarcha orodoval za volebnú účasť. Apatia voličov, umocnená bezútešným dažďom, urobila svoje.

Srbi sú znechutení. Väčšinu revolučného potenciálu si vybili pri zvrhnutí Miloševiča pred dvoma rokmi. Zvyšok politického nadšenia zničilo stagnujúce hospodárstvo, 40-percentná nezamestnanosť a slimačie tempo reforiem. Zvlášť mladí ľudia nenachádzajú dôvody na občiansku aktivitu. Nenávidia vlastenectvo a túžia po Západe hneď, a nie o desať rokov, ako to odhadujú tí optimistickejší z prognostikov.

„Veci sa trošku zlepšili, ale ekonomická situácia sa skoro nezmenila,“ povedal pre BBC srbský utečenec z Chorvátska, tridsiatnik Zoran. Každý deň na trhu predáva pašované čiernohorské olivy, a nevie sa dočkať, kedy odíde navždy do Ameriky.

SkryťVypnúť reklamu

Koštunica zúri. Keby boli výsledky platné, nad prozápadným ekonómom Labusom by suverénne vyhral. Necelých päť percent ho možno navždy oddelilo od postu srbského prezidenta, do ktorého plánoval pohodlne preskočiť z vyhriateho kresla federálneho prezidenta.

Z prepadu volieb viní hneď dve sprisahania. Jeden, „otvorený“ bojkot zosnoval tretí kandidát, ultranacionalista Vojislav Šešelj, keď vyzval svojich voličov ignorovať voľby. Za pôvodcu druhého, „ututlaného“ bojkotu považuje svojho bývalého spolubojovníka v opozícii, teraz úhlavného politického nepriateľa premiéra Zorana Djindjiča.

Volebný zákon umožňuje obom kandidátom uchádzať sa o prezidentský úrad znovu v opakovaných voľbách. Ani jeden z nich sa však v sklamaní, ktoré krajinou zavládlo, neodvážil k svojej budúcej kandidatúre vyjadrovať.

SkryťVypnúť reklamu

Srbskí diplomati zatiaľ nariekajú nad zničenou medzinárodnou reputáciou krajiny. Tá nie je jediným nešťastným dôsledkom zmarených volieb. Nasledujúce mesiace bude srbská politická scéna ďalej vrážať všetku svoju energiu a väčšinu prostriedkov do politického boja namiesto zúfalo potrebného pokračovania v práci na obnove hospodárstva krajiny.

Voľby sa majú opakovať 5. decembra. Môže sa však stať, že srbskí politici sa rozhodnú pozmeniť miloševovskú ústavu a uvoľniť federáciu Juhoslávie na voľnejší zväzok Srbska a Čiernej Hory. To posunie zvolenie hlavy štátu o ďalších šesť mesiacov až jeden rok.

Odvrátiť ústavnú krízu môže len expresná zmena volebného práva, ktorá zníži predpísanú volebnú účasť pre platnosť výsledkov. To by však vyžadovalo rýchly politický konsenzus - a ten sa na rozhádanej srbskej politickej scéne považuje za zázrak.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1997sa v opakovaných voľbách do kresla hlavy štátu vydriapal terajší prezident Milan Milutinovič, ktorého, len čo mu pominie prezidentská imunita, čaká lavica obžalovaných pred tribunálom pre vojnové zločiny v Haagu. Tak ako pred piatimi rokmi, z hádky dvoch ťaží tretí. Prepadom týchto volieb dalo totiž Srbsko ďalšiu šancu ultranacionalistovi Vojislavovi Šešeljovi, ktorého podporuje z haagskej cely Slobodan Miloševič.

ZUZANA OČENÁŠOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 762
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 599
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 627
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 600
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 348
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 123
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 247
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu