Angličania podali oficiálnu sťažnosť na Európsku futbalovú úniu a začne sa vyšetrovanie. „Pre nás je to vážny problém. Hráči hovoria, že to bol najhorší rasový útok, aký kedy zažili. Nič také sa nám predtým nestalo,“ povedal pre SME hovorca Anglickej futbalovej asociácie Paul Newman.
„Ukazuje sa, že sú dôkazy o rasistických útokoch,“ potvrdil hovorca šéfa komunikačného odboru UEFA Mike Lee. „Potvrdzujú to správy od rozhodcu aj od delegáta zápasu,“ povedal pre SME. Taliansky rozhodca Messina do zápisu napísal, že „fanúšikovia vydávali zvuky podobné opiciam“.
Odborníci sa zhodujú: na Slovensku rasizmus existuje. Psychologička Šarlota Pufflerová hovorí, že u nás sa nikto nepokúsil o zásadnú zmenu v myslení: „Mladí nie sú hodnotovo vedení. Chýba tu správny spôsob výchovy - vnímať iných, ich postavenie, v čom sú iní, aká je ich kultúra. V školách chýba hodnotové vyučovanie.“
Prostredníctvom futbalového zápasu sa o rasistických prejavoch na Slovensku dozvedela celá Európa. Médiá o nich písali viac ako o samotnom zápase. „V civilizovanej krajine nemá rasizmus miesto. Inzultovať anglického hráča len preto, že má inú farbu pleti, je hlúpe a urážajúce,“ povedal britský veľvyslanec na Slovensku Rick Todd.
Angličania budú žiadať od UEFA čo najprísnejší trest. „Vzhľadom na to, čo sa stalo, by bol podľa nás primeraný tvrdý trest,“ povedal hovorca anglického futbalu Newman. „Je to pre nás vážny problém,“ tvrdí Mike Lee z UEFA. „Aj preto, že tento incident prišiel krátko po podobných udalostiach pri klubových zápasoch. Disciplinárna komisia UEFA má niekoľko možností - od finančnej pokuty až po zákaz vstupu fanúšikov na zápasy Slovenska,“ povedal Lee.
Predstavitelia Slovenského futbalového zväzu sa oficiálne ospravedlnili a zaslali anglickej asociácii list. List s ospravedlnením dostanú aj obaja hráči - Emile Heskey a Ashley Cole.
Slovenskí funkcionári zároveň tvrdia: kričalo len zopár jednotlivcov. „Zdôrazňujem, že ide o výraznú menšinu,“ povedal prezident zväzu František Laurinec. „Neviem, či je prejavom rasizmu, keď hľadisko zahučí, keď má hráč loptu,“ doplnil ho viceprezident Juraj Obložinský.
„Kričalo len zopár jednotlivcov. O tom svedčí aj skutočnosť, že anglický reprezentant Emile Heskey pri odchode z hracej plochy zožal spontánny potlesk divákov,“ povedal Obložinský. Heskey však po zápase povedal, že rasizmus Slovákov bol preňho „najhorším zážitkom v kariére“.
Druhý postihnutý hráč Ashley Cole navyše včera vyhlásil, že naňho vykrikovali rasistické poznámky aj dobrovoľníci s nosidlami. „Keď som išiel po loptu za čiaru, počul som napodobňovať opicu aj pomocníkov s nosidlami,“ tvrdil Cole.
V Británii na podobné prejavy nie sú zvyknutí.
„Tento problém u nás bol v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. V lige sa objavil prvý čierny futbalista a tiež mu nadávali do opíc. Teraz sa to už nestáva. Keby malo Slovensko dobrého hráča čiernej pleti, tento typ rasizmu by mohol zmiznúť,“ povedal britský politológ Tim Haughton, ktorý prednáša na londýnskej univerzite stredoeurópske a východoeurópske štúdie.
Zdá sa, že slovenskí futbaloví funkcionári podceňujú skutočný dosah sobotňajšieho zápasu na štadióne. Obložinský povedal, že Angličania celý problém nafukujú. „Mám zvláštny pocit, akoby chceli odpútať pozornosť od toho, že napríklad megahviezdu Beckhama výkonom zatienil náš Miro Karhan.“
Obložinský ďalej naznačil, že tréner Ericsson sa snaží odviesť pozornosť od svojho súkromného problému – sexuálnej aféry, ktorá nedávno prebehla médiami. „Mne to pripadá, že Angličania odvádzajú dôraz od toho, ako hralo slovenské mužstvo a ako zahralo anglické.“
V skutočnosti však nejde o futbal. V Európe vnímajú ľudia rasizmus oveľa citlivejšie a Slovensko získalo po sobote veľmi zlý imidž. „Šport významne formuje mienku veľkej časti ľudí,“ tvrdí politológ Haughton.
„Priemerný Európan o Slovensku takmer nevie. Bratislava sa v médiách za posledné dni spomínala viackrát ako za posledných desať rokov. Mnohí by ju nevedeli ani nájsť na mape, ale teraz si Slovensko spojili s rasizmom.“ Podľa Haughtona by pomohlo, keby sa od rasizmu fanúšikov verejne dištancoval napríklad premiér Mikuláš Dzurinda.