BRATISLAVA – Fond náhradného výživného plánuje nová vládna koalícia urýchlene zrušiť. Rozvedeným rodičom, ktorým bývalí partneri neplatia na deti výživné, by namiesto štátneho fondu mala pomôcť vylepšená legislatíva.
Fond schválil starý parlament v apríli tohto roku. Zákon má začať platiť už od 1. novembra. Nový parlament bude teda musieť čoskoro odhlasovať jeho zrušenie.
„Zákon je zlý. Absolútne nemyslí na to, ako prinútiť tých, čo platiť majú, aby si svoju povinnosť plnili. Len automaticky presúva zodpovednosť na štát. Vytvára priam motivačný mechanizmus, aby nezodpovedných rodičov pribúdalo,“ hovorí budúci minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.
Rozhodnutie zrušiť fond však podľa neho neznamená, že by vláda nechcela pomôcť matkám v núdzi.
„Budeme to riešiť inak – napríklad posilnením postavenia matky pri domáhaní sa svojich práv,“ hovorí.
Zuzana Martináková z SDKÚ rozhodnutie zrušiť fond podporuje. „Zákon, tak ako je, je nevykonateľný. Slovo ‘urýchlene‘ sa v programových tézach objavilo preto, lebo má nadobudnúť účinnosť už 1. novembra. Je jednoduchšie zastaviť to, kým nenadobudne účinnosť,“ hovorí.
Na posudzovanie žiadostí o náhradné výživné nemá ministerstvo práce vyčlenených pracovníkov, nemá ani príslušné právomoci. A hlavne – nie sú peniaze. Výživné malo byť vyplácané zo sumy 1,5 miliardy, ktoré mal uvoľniť Fond národného majetku. „Tých jeden a pol miliardy, určených fondu, neexistuje. Poslanci schválili využitie peňazí z privatizácie, ale nedali ich do fondu,“ hovorí Martináková.
Bývalá poslankyňa HZDS Katarína Tóthová, ktorá fond presadzovala, rozhodnutie koalície kritizuje. „Životné náklady sa zvyšujú. Situácia osamelých rodičov, najčastejšie žien, ktorí sa starajú o deti, sa ekonomicky ešte zhorší. Neviem si predstaviť, ako budú túto situáciu riešiť,“ hovorí. Podľa nej je zákon v poriadku.
Fond náhradného výživného v terajšej podobe kritizovala po jeho schválení aj Národná asociácia sudkýň Slovenska a generálny riaditeľ sekcie rodiny ministerstva práce Peter Guráň. Poukazovali na nedostatky – zákon nemal stanovenú hornú hranicu náhradného výživného. Ak by teda na dieťa neplatil bohatý otec, fond by platil niekoľkotisícové sumy. Presný počet rodičov, ktorí neplatia na deti, nie je známy. Trestný čin zanedbania vyživovacej povinnosti je jedným z najčastejších trestných činov.