Hičiroa Naemuru v januári 1945 poverili úlohou zdokonaľovať pilotov kamikadze v navigácii. „Keď som sa dopočul o formovaní samovražedných letiek, závidel som im ich obetovanie sa ľudu a vlasti,“ vysvetľoval Naemura podľa BBC. „Strmhlavý pád na nepriateľské plavidlo zaručoval úspech a smrť s poctami namiesto premárneného vzácneho života,“ dodal.
Japonsko na sklonku druhej svetovej vojny vytvorilo takzvané špeciálne útočné lietadlá, známe pod označením „kamikadze“, čo v preklade znamená „božský vietor“. Ide o názov odvodený od tajfúnu, ktorý v stredoveku zmaril mongolskú inváziu do Japonska. Japonskí piloti podnikali jednosmerné lety v strojoch s výbušninami a strmhlav sa vrhali na britské a americké bojové lode. Len každý piaty z nich prenikol vlnou protivzdušnej obrany a dosiahol cieľ.
Japonsko patrí ku krajinám s najvyšším počtom samovrážd na svete - zhruba 30 000 ročne.
Keby teraz vypukla vojna, urobili by mladí japonskí muži to isté? Dvadsaťpäťročná študentka práva Mako Sasakiová, ktorá napísala na tému pilotov kamikadze dizertačnú prácu, je presvedčená, že nie. „Pojem samoobetovania z mladej generácie Japoncov vymizol,“ tvrdí. „Japonsko je teraz úplne inou krajinou.“ (čtk)