
Kyjevčania mlčky počúvajú zoznam obvinení proti občanovi Kučmovi počas sobotňajšieho ľudového tribunálu. FOTO-REUTERS
KYJEV - V sobotu bolo centrum Kyjeva opäť plné nahnevaných Ukrajincov. Konal sa ľudový súd nad prezidentom Leonidom Kučmom. „Prišli sme sem vypočuť si zoznam obvinení proti občanovi Kučmovi,“ povedal parlamentný zástupca Serhij Golovaty pri otvorení tribunálu. Z davu sa ozvalo svorné skandovanie z radov študentov i dôchodcov:
„Hanba, hanba, preč s Kučmom!“ Doživotie - tak znel verdikt vyše 15-tisícového zhromaždenia po trojhodinovom tribunále pod taktovkou opozície združenej v protiprezidentskej kampani Povstaň, Ukrajina.
Na preplnenom Európskom námestí v Kyjeve sa zišli stúpenci rôznych opozičných síl - komunistov, socialistov, ako aj centristicko-pravicových subjektov Blok Julije Tymošenkovej a Blok Naša Ukrajina. Ľudový súd nad Kučmom sa konal s menšou účasťou aj v regiónoch.
Hlavným žalobcom bol bývalý generálny prokurátor Viktor Šiškyn, obhajcom šéfredaktor novín Svoboda Oleh Ljaško a predsedajúcim ľudového súdu bývalý starosta Čerkás Volodymyr Olijnyk.
Vystupujúci obviňovali Kučmov režim zo spáchania a spoluzodpovednosti za mnohé trestné činy, ktoré nemohli byť doposiaľ riadne vyšetrené pre totálnu podriadenosť orgánov činných v trestnom konaní hlave štátu. Zneužívanie moci, privedenie krajiny k hlbokému ekonomickému a spoločenskému úpadku, vytvorenie organizovanej zločineckej skupiny ovládajúcej celú krajinu, nelegálny obchod so zbraňami, nezákonný vývoz z krajiny veľkého množstva finančných prostriedkov a populačná katastrofa boli hlavnými bodmi obžaloby.
Kyjevský pouličný tribunál naplánoval odovzdať svoj verdikt generálnej prokuratúre, aby začala trestné konanie proti hlave štátu pre porušenie 35 článkov Trestného zákonníka.
„Teraz závisí všetko od toho, či sa na Ukrajine nájde aspoň jeden čestný sudca alebo vyšetrovateľ, ktorý začne trestné konanie,“ vyhlásila na zhromaždení opozičná líderka Julija Tymošenková. Podľa poslanca Serhija Golovateho by o obvineniach Kučmu mal rozhodovať štátny súd. No keďže to nie je reálne, bol to nútený urobiť ľudový súd.
Štátny súd však tomu ľudovému zjavne nepraje. Kyjevský obvodný súd už v piatok v rozpore s ústavou a právom na verejné zhromaždenie zakázal konanie sobotného opozičného podujatia. Napriek porušeniu zákazu však v sobotu na námestí nebolo vidieť ani policajtov, ani násilností.
Pozorovatelia považujú zákaz zhromaždenia za politickú objednávku, za ktorou je Kučmova neschopnosť viesť verejný dialóg s opozičnými silami. Opozícia však naberá odvahu. Do karát jej nahráva aj dosiaľ nevyvrátené obvinenie Washingtonu, že Kučma spolupracoval na predaji radarových systémov Iraku.
Prezidentovi sa pol roka po všeobecných voľbách konečne podarilo nadobudnúť tesnú a krehkú parlamentnú väčšinu. Vyše 70 percent Ukrajincov mu však nedôveruje. „Chcela by som viesť svoje deti k hrdosti na svoju krajinu. Ale sama sa teraz za ňu hanbím. Som tu, aby som to zmenila,“ zdôvodnila kyjevská učiteľka Maria svoju sobotnú účasť na Európskom námestí.
(zo, tasr, reuters)