
Ako dlho vydrží Wolfgang Clement v superministerskom kresle?
FOTO - ČTK
Nemci, ktorí volili v rovnaký víkend ako Slováci, ešte nemajú novú vládu. Tri týždne po voľbách sa však koaličné rokovania dostali do rozhodujúcej fázy. Sociálnym demokratom (SPD) a Zeleným ostáva vyriešiť najzávažnejšie problémy, medzi nimi peniaze a ministerské kreslá.
Boj o každé euro
Najkontroverznejšími otázkami ostáva zrušenie daňových výnimiek pri platení tzv. ekologickej dane, predĺženie životnosti atómovej elektrárne Obrigheim a zrušenie daňových výhod pre dobre zarábajúce manželstvá.
Novým problémom pre staronových partnerov sú však peniaze. Nemecko sa nachádza v ťažkej ekonomickej situácii, keď potrebuje peniaze na reformy, ale nesmie rozhadzovať viac, ako mu to dovoľuje EÚ. V budúcom roku potrebuje štát ušetriť 14,2 miliardy euro a na otázku ako majú obe strany zatiaľ rozličné odpovede. Bojuje sa o každé euro. Cieľom vlády ostáva vyrovnaný rozpočet až v roku 2006, a nie v roku 2004, ako si to vyžaduje európsky Pakt stability.
Nemci budú mať superministra
Za rokovacím stolom už našli vyjednávači predbežnú zhodu v dvoch najzávažnejších projektoch, ktoré chce vláda presadiť: vysoká nezamestnanosť a reforma zdravotníctva.
V prvom bode odsúhlasili zriadenie tzv. superministerstva. Pôjde o zlúčenie rezortov hospodárstva a práce. Fúzia by mala pomôcť rýchlejšie vyriešiť neklesajúcu nezamestnanosť a stagnujúci hospodársky rast. Mimochodom, podobný krok mala v prípade víťazstva pripravená aj opozícia.
Viac ako zriadenie superministerstva ocenili odborníci i médiá jeho personálne obsadenie. Viesť ho bude doterajší premiér najľudnatejšej nemeckej spolkovej republiky Severné Porýnie - Vestfálsko, 62-ročný Wolfgang Clement.
Clement už podobné ministerstvo viedol, hoci na krajinskej úrovni. Viac ako skúsenosti oceňujú jeho povesť schopného manažéra, ktorý sa nebojí povedať i nepríjemné veci. Clement má dobré kontakty s podnikateľskými kruhmi a rešpektujú ho tak zamestnávatelia, ako aj odbory.
Kritici ale pripomínajú, že napriek sľubom neznížil nezamestnanosť v Severnom Porýní-Vestfálsku, a nie je, práve pre svoju priamočiarosť, obľúbený ani vo vlastnej strane.
Alfou a omegou v boji s nezamestnanosťou by mali byť návrhy tzv. Hartzovej komisie, pomenovanej podľa jej predsedu Petra Hartza, šéfa personálneho oddelenia automobilky Volkswagen. Komisia ešte pred voľbami navrhla opatrenia na novú organizáciu trhu práce. Tá by mala takmer štvormiliónovú nezamestnanosť znížiť o polovicu.
Druhým veľkým projektom novej vlády bude reforma zdravotníctva, ktorá sa má uskutočniť na princípe solidárnosti. Koaliční partneri sa dohodli, že sťažia prechod pacientov od povinných k súkromným poisťovniam a prijmú opatrenia na zníženie výdavkov na lieky. Ďalej chcú okresať vplyv medicínskej loby a vymenovať akéhosi ombudsmana pre pacientov.
Rozdelená nemecká spoločnosť
Nemecké médiá sa zhodujú, že koaliční partneri sa poučili. Terajšie vyjednávanie je o niekoľko tried profesionálnejšie, než ako boli rokovania spred štyroch rokov. Neporovnateľná je ale atmosféra v spoločnosti. V roku 1998 boli Nemci pozitívne naladení na zmenu, ktorú predstavoval koniec 16-ročnej vlády Helmuta Kohla. Po dramatickom priebehu tohtoročných volieb, keď SPD zvíťazila len o asi osemtisíc hlasov, stále nedošlo k zmiereniu.
Kandidát konzervatívneho bloku CDU/CSU na kancelára Edmund Stoiber porážku nepriznal a burcuje svojich priaznivcov, aby sa s víťazom nezmierili. Zlá nálada panuje aj v hospodárskych kruhoch, ktoré boli pripravené na výmenu vlády.
Ani spoločnosť nie je naladená lepšie. Podľa prieskumov inštitútu Forsa pre magazín Stern a televíziu RTL 50 percent Nemcov neverí, že staronová vláda bude mať lepší štart ako pred štyrmi rokmi.
MIRIAM ZSILLEOVÁ