
Filipínske deti držia pred americkou ambasádou v Manile transparenty odmietajúce americký útok na Irak. FOTO - REUTERS
v poradí už druhý, list odmietol s tvrdením, že ide len o hranie sa so slovami.
Okrem Blixa dostal list aj predstaviteľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni Mohammed Baradej. „Sme plne pripravení prijať prvú skupinu inšpektorov 19. októbra,“ uvádza sa v ňom.
USA obvinili Bagdad z toho, že chce opätovne obísť svoje povinnosti. „Irak sa stále hrá so slovami. Bude i naďalej dávať protichodné sľuby a potom si v pre neho vhodnom momente vyberie možnosť, ktorá mu poskytne taktickú výhodu,“ povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Jo-Anne Prokopowiczová. Američania tak nepoľavujú v postoji a rétorike smerom k Husajnovi, ktorý v sobotňajšom pravidelnom príhovore v rozhlase jednoznačne zopakoval aj prezident George Bush. Podľa neho „musí Irak odzbrojiť a podriadiť sa všetkým rezolúciám OSN, lebo v opačnom prípade bude k tomu donútený“.
Bush sa pritom neustále nevzdáva myšlienky prijatia novej rezolúcie o Iraku Bezpečnostnou radou OSN aj napriek tomu, že po schválení podobnej rezolúcie v Kongrese už nie je na americkú protiirackú akciu nevyhnutná. BR v piatok rozhodla, že otvorenú debatu o tejto otázke usporiada v stredu. V tejto diskusii budú môcť povedať svoje stanovisko zástupcovia všetkých členských krajín OSN. Spojené štáty si podľa diplomatických zdrojov priali neskorší termín, ale napokon pristúpili na kompromis. (mm, čtk)