Pozrite si víťazov slovenskej súťaže Foto roka 2013

Témou šiesteho ročníka bol "Príbeh v obraze". Pozrite si fotografie trojice najlepších autorov.

V šiestom ročníku fotografickej súťaže, ktorého témou bol "Príbeh v obraze", zvíťazila mladá autorka Zuzana Pustaiová.

Tento rok rozhodovala porota v zložení Stefan Bremer (FIN), Peter Puklus (HU), Andrej Bán a Martin Kollár (SK).

Výstava asi sedemdesiatich fotografií všetkých finalistov bude na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave do konca septembra, tu si môžete pozrieť celé série troch ocenených autorov: Zuzany Pustaiovej, Daniela Laurinca a Deany Kolenčíkovej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. miesto

Zuzana Pustaiová - Banálne príbehy - Výlet do hôr

Formou inscenácie vytváram svoj svet, v ktorom stieram hranice reality. Odstraňujem hranice medzi vonkajším a vnútorným priestorom. Tieto dva svety spájam v Banálnych príbehoch. Sú to jednoduché príbehy odohrávajúce sa na miestach, kde by ich nik nečakal. Pracujem s priestorom, predmetmi a hercami – členmi rodiny.

Z časti reflektujem finančné rozdiely medzi rôznymi sociálnymi skupinami – starší ľudia nemajú peniaze na cestovanie a výlety.

Dnešní ľudia žijú obvykle v mestách, medzi štyrmi stenami bez kontaktu s prírodou. Radi chodia na výlety, pozerajú filmy o prírode, doma majú kvetiny, starajú sa o predzáhradky pred činžiakmi, ale nemajú skutočný kontakt s prírodou.

Starí rodičia žijú v malom meste, ako na dedine. Starajú sa o záhradu a vinicu, ktorú vlastnia. Nemajú však peniaze a sú leniví, aby išli na výlet.

Vyrážame.

Večerná pohoda.

Urobme si foto.

Výstup na hory.

2. miesto

Daniel Laurinc - 15 minút

Doktorka Helen Wnjiku Gacii pracuje na klinike Svätého Ladislava v Eldoret, v Keni. Denne ju kvôli HIV testom navštívi okolo štrnásť ľudí. Z prsta im zoberie kvapku krvi a zmieša ju s testovacím roztokom. Nastáva ticho, až kým si Helen neprisadne k pacientom, aby ich pripravila na obe možnosti. Ona sama o nich hovorí ako o „klientoch“, čo na chvíľu vytvára ilúziu vyspelej krajiny. 15 minút. Odpoveď na často najdôležitejšiu otázku v Sub-Saharskej Afrike dostanú za 15 minút.

Na svete žije 34 miliónov ľudí infikovaných vírusom HIV/AIDS. V roku 2011 zomrelo na túto chorobu 1,7 milióna ľudí. Keňa je ekonomicko-politic-kým lídrom Východnej Afriky. Napriek tomu tu týmto smrteľným vírusom trpí okolo 9 % jej populácie.

Amanda má 26 rokov a 2 deti. Podobne ako mnoho ďalších žien zo slumu v Eldoret, aj ona sa necháva testovať pre opakované podozrenie z manželovej nevery. Kvôli jeho práci šoféra autobusu sa nevidia aj niekoľko týždňov. Amanda nemá prácu a je absolútne závislá od manželovej podpory. Testovať sa bola už trikrát a vždy s negatívnym výsledkom.

Joyce (44) sa v poslednej dobe cíti veľmi zle. Je zoslabnutá a veľa kašle. Všeobecný lekár jej pred chvíľou spravil základné testy a hneď ju poslal sem. „Niekedy kašlem tak, že sa neviem nadýchnuť. Vlečie sa to už niekoľko mesiacov. Veľmi sa bojím, čo sa stane s mojimi piatimi deťmi.“

„Áno, mal som veľa sexuálnych partneriek. So ženou mám tri deti, ďalšie tri mimo. Už dlho som si myslel, že som HIV pozitívny, ale nechcel som to vedieť. Načo?“ Kimani (39) sa prišiel dať vyšetriť, pretože v poslednom čase sa už badateľne necíti dobre. Nevládze pracovať, ledva chodí. Výsledok testov potvrdzuje jeho podozrenie a doktorka Helen mu vysvetľuje liečbu ART, ktorá by ho mala čakať.

Muž opustil Margaret aj s dvoma deťmi. Na domácnosť neprispieva, a tak sa 23-ročná matka príležitostne živí prostitúciou. Samozrejme bez ochrany. „Najlepšie platia šoféri taxíkov, najhoršie susedia. Párkrát som to už robila aj za vrecko ryže.“ Keďže HIV testy sú na tejto klinike zadarmo, Margaret sem chodí každý tretí mesiac. „Čo budem robiť, ak zistím, že som pozitívna? Neviem...“

Mary sa nedávno vydala a je v piatom mesiaci tehotenstva. Má len 19 rokov. Prišla na kliniku kvôli štandardným vyšetreniam, ktoré zahrňujú aj HIV testy. Keď Mary zistí, že je pozitívna, začne plakať tak, že ledva lapá po dychu. Doktorka Helen jej vysvetľuje, že keď začne s liečbou okamžite, jej dieťa sa nemusí nakaziť.

„Nyaruoth (33) žije v polygamnom vzťahu už štvrtý rok. Jej manžel podporuje ich dve deti a ďalšie štyri od prvej manželky. „Bola som s manželom šťastná. Raz bol s nami, raz s jeho druhou manželkou. O deti sa vždy znamenite staral. V poslednej dobe som sa však dopočula, že má aj iné pomery mimo mesta. Preto som sa rozhodla sem prísť.“

„Jedného večera počas cesty z práce bola Rukia prepadnutá a znásilnená piatimi mužmi. „Domov som prišla bez peňazí a takmer nahá. Dva týždne som neprestala krvácať.“ Keď Rukia zistila, že je tehotná, dvakrát sa pokúsila o potrat. Neúspešne. „Po pôrode som rozmýšľala, že dieťa predám. Dnes si kvôli nemu nemôžem nájsť prácu a nemám z čoho živiť svoje ďalšie dve deti“.

3. miesto

Deana Kolenčíková - Is this it?

Séria 'Is this it?' je vizuálna a naratívna cesta krajinou Veľkej Británie, jej každodennosťou, krásou, nedokonalosťami, stereotypmi a absurditou. Spytuje sa na očakávania cudzinca na novú, no dovtedy tak dobre známu krajinu, a zároveň nabáda zamyslieť sa nad svojou vlastnou domovinou.

Autor: kul

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu