BUDAPEŠŤ - Strategický investor bratislavského Slovnaftu - maďarská rafinérska a plynárenská spoločnosť MOL - bude do roku 2004 úplne sprivatizovaný. Rozhodla o tom vláda Pétera Medgyessyho, ktorá však naďalej nevysvetlila, čo bude s regulovanými cenami plynu. MOL je na rozdiel od Slovnaftu spoločnosť, ktorá vlastní aj distribúciu zemného plynu na území maďarska a regulované ceny plynu vykrýva krížovými dotáciami. Vláda zatiaľ dementuje opozičné dohady o značnom zvyšovaní cien plynu od budúceho roku.
V deň zverejnenia vládneho zámeru o predaji štvrtinového balíka štátnych akcií sa zvýšila cena akcií MOL-u na budapeštianskej burze o 3,5 percenta a v ďalších dňoch znovu narastala. Akcionári čakajú aj na mimoriadne valné zhromaždenie, na ktorom sa okrem personálnych otázok majú vyjasniť aj možné metódy privatizácie.
O štátny balík má vážny záujem rakúska spoločnosť OMV, v súčasnosti majiteľka 10 percent akcií MOL-u. Podľa burzových analytikov by navýšenie podielu Rakúšanov stabilizovalo MOL a malo by kladný vplyv na ceny akcií. Tiež by to vraj pomohlo pri vytváraní silného stredoeurópskeho hráča na petrolejárskom trhu. Na druhej strane, ak by balík získali záujemcovia z Ruska (Gazprom, Lukoil, Jukos), mohlo by to odradiť ostatných investorov a znamenalo by to pád ceny akcií. Ruský záujem o MOL je veľmi vážny, pričom mnohí pozorovatelia upozorňujú na fakt, že západné poistné fondy, vlastniace kontrolný balík akcií MOL-u, sú sčasti predstaviteľmi práve ruského kapitálu.
MOL vlastní 36,2 percenta akcií Slovnaftu. Neskrýva ani zámer vstúpiť do českého Unipetrolu, ktorého predaj nedávno skrachoval na postoji vládou vybraného kupcu - Babišovho Agrofertu. MOL chce získať Unipetrol v konzorciu s maďarským Tiszai vegyikombinátom a rakúskym OMV.
ATTILA LOVÁSZ