* S najnovšou tvorbou sa predstavuje výtvarník Viktor Hulík na výstave, ktorú otvorili v bratislavskej galérii Komart. Sú tam líniové grafiky, ich klony a mutanty prevažne z tohto a minulého roka. V expozícii je aj cólštoková Línia z roku 1998 a iné staršie priestorové i obrazové diela. Výstava potrvá do 31. decembra.
* Výstavu Kruhy na vode 2002, venovanú víťazným prácam 2. ročníka súťaže mladých dizajnérov, otvorili v Zimnej záhrade Slovenského národného múzea v Bratislave. Zorganizovalo ju Ústredie ľudovej umeleckej výroby. Cieľom súťaže, ktorú vypísali koncom minulého roku a uzávierku mala v máji, je prepojenie tradičného remesla a dizajnu. Podľa slov riaditeľa ÚĽUV-u Milana Beljaka myšlienka dizajnu úžitkových predmetov tretieho milénia vychádza z národných tradícií a oslovila mladé talenty preto, lebo poskytuje možnosť ušľachtilým spôsobom prezentovať a zachovať národnú identitu. Na súťaži sa zúčastnilo 127 prác a 142 kolekcií v štyroch kategóriách - Odev a odevný doplnok, Úžitkový predmet na každý deň, Interiérový prvok a Tradícia ako idea. V rámci hodnotenia prác sledovala komisia posun od tradičného remesla k modernému, súčasnému dizajnu. Verejné predvedenie výsledkov je spôsobom, ktorým chce ÚĽUV upozorniť na potrebu zapojiť tradície do života súčasného človeka a zachovať národnú identitu v integrovanej Európe. Táto myšlienka začala vznikať v ÚĽUV-e po novembrovej revolúcii na základe nového ekonomického prostredia, zbaveného ideologických tendencií.
TRNAVA
* V nedeľu sa v Trnave úvodným koncertom v kostole sv. Jakuba začína Trnavská hudobná jeseň 2002, ktorá potrvá do 26. októbra. Na úvodnom koncerte sa predstaví mladá sopranistka Noémi Kiss s orchestrom Solamente naturali. Táto sopranistka patrí vo svojej oblasti k svetovej špičke. Počas jej vystúpenia odznejú okrem Vivaldiho skladby aj témy trnavských jezuitov. Na podujatí vystúpi aj jeden z najlepších lutnistov na svete Stephen Stubbs z USA.
DIVIACKA NOVÁ VES
* Päťtisíc rokov starú sošku Magna mater, zobrazenú na dvojkorunovej minci, si môžu výnimočne pozrieť návštevníci v Diviackej Novej Vsi v okrese Prievidza. Je najvzácnejším exponátom výstavy Z depozitov Hornonitrianskeho múzea Prievidza, ktorú sprístupnili verejnosti v tamojšom kaštieli. Okrem tejto hlinenej sošky sediacej ženy výstava predstavuje aj ďalšie najvýznamnejšie exponáty z veľkého počtu vyše štvrť milióna predmetov ukrytých v depozitároch. Medzi najvzácnejšie patrí mimoriadne zachovalá dolná čeľusť mamuta a kosť z jeho prednej nohy, ktorú našli pri stavbe amfiteátra v Bojniciach. Z geologických zbierok je to aj výber fosílnych treťohorných rastlín, z Handlovsko-nováckeho uhoľného ložiska. Múzeum ich vlastní vyše 8700 kusov. Z novších dejín hornej Nitry na výstavu vybrali strieborný tanier pochádzajúci z rímskeho obdobia. Tento exponát európskeho významu pre múzeum získal bývalý riaditeľ HM Florián Hodál, ktorý tanier objavil v jednej dedinke pri Piešťanoch. Na dvore istého gazdu zobali z neho sliepky zrno. Vzácny je aj bronzový meč z doby bronzovej, lužická keramika, zlatá byzantská minca z desiateho storočia a iné. Výstavu najvzácnejších exponátov podľa slov riaditeľky HM Ivety Géczyovej pripravili najmä preto, aby upozornili verejnosť i kompetentných, aké poklady skrývajú jeho depozity. Kvôli reštitúciám múzeum totiž už druhý rok nemá vlastné výstavné priestory a môže stratiť aj kaštieľ v Diviackej Novej Vsi, kde sú práve umiestnené depozity. Majiteľom je súkromná osoba a je pravdepodobné, že bude chcieť budovu predať.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
* Tvorbu zakladateľa slovenskej výtvarnej moderny Imricha Weinera-Kráľa (1901-1978) prezentuje výstava, ktorú sprístupnili dnes v Galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Pozostáva zo 120 olejomalieb a 12 grafických listov s tematikou Bratislava. Diela Weinera-Kráľa charakterizujú abstraktné rôznofarebné tvary s použitím geometrických obrazcov. Okrem maliarstva sa venoval aj grafike. Vytvoril okrem iných cyklus litografií Slovensko (1932-1933), drevorytov Bratislava (1936-1937). Umelecké vzdelanie Weiner-Kráľ, ktoré nadobudol v Nemecku a vo Francúzsku, využil nevšedným spôsobom aj počas druhej svetovej vojny. V tom čase žil vo Francúzsku, kde v protifašistickom odboji pomáhal falšovať osobné doklady a rozličné dokumenty. Prezentované diela Weinera-Kráľa v Galérii Petra Michala Bohúňa pochádzajú zo zbierok Slovenskej národnej galérie a z Galérie mesta Bratislava. Verejnosť si ich môže pozrieť do 10. januára budúceho roka. Liptovskomikulášska galéria sprístupnila dnes aj výstavu diel, ktoré zakúpila alebo získala darom za posledných päť rokov. Za uvedené obdobie do jej depozitárov pribudlo 90 obrazov napríklad od súčasných umelcov - Jána Kudličku, Pavla Ruska, Jarky Sochorovej. Výstava potrvá do 10. novembra.
(tasr, sita)