Moskva 11. októbra (TASR) Pravdepodobne jediným Slovákom, ktorý videl protest skupiny sovietskych intelektuálov proti okupácii ČSSR 25. augusta 1968 na Červenom námestí v Moskve na vlastné oči, je Štefan Poláčik z Nitry. Dnes docent geografie bol vtedy ako študent na výmennom pobyte v Sovietskom zväze a len zhodou náhod sa v momente tvrdého zásahu tajnej polície proti demonštrantom spolu s niekoľkými Čechmi ocitol len asi 50 metrov od nich.
Keď sa Štefan Poláčik o osudoch Larisy Bogorazovej dopočul pred časom v Slovenskom rozhlase, živo si okamihy protestu na Červenom námestí vybavil. Aj prostredníctvom TASR sa rozhodol odvážnej žene za jej statočný občiansky postoj poďakovať. Nemohol som nereagovať. Ako priamy pozorovateľ tejto akcie pani Bogorazovej som jej musel poďakovať a vysloviť veľkú úctu.
K svojmu Ďakujem a osobnému ďakovnému listu pre pani Bogorazovú, slovenský očitý svedok pripojil aj poznámku, že nezáujem Slovenska o túto statočnú ženu ho prekvapuje. Je to naozaj trápne, zdôraznil v telefonickom rozhovore so spravodajcom TASR.
Protest proti okupácii ČSSR sa konal v mene sovietskych intelektuálov. Skutočne to museli byť inteligentní ľudia, ktorí sú morálne vysoko na výške, mieni Š. Poláčik.
Tichý protest sovietskych intelektuálov zaznamenal až v okamihu, keď muži v civile začali zabavovať transparenty a zatýkať demonštrantov. Keď sa to strhlo, tak sme sa tam pozreli. Videli sme malú skupinku protestujúcich proti okupácii Československa. Mali heslá, ktoré im milícia veľmi rýchlo zobrala. Vedeli sme s istotou, že ide o protest proti zásahu spojeneckých armád v Československu.
Tvrdý zásah polície bol pre slovenského študenta veľmi nepríjemným zážitkom. Bol to úplný šok. Niečo také som dovtedy nikdy nezažil. Jeden z protestujúcich spadol...
Na mieste demonštrácie bolo niekoľko zahraničných novinárov, ktorých na protest vopred upozornili samotní demonštranti. Podľa Štefana Poláčika, udalosť na námestí fotografovali najmenej traja ľudia. Všetkým ale polícia filmy okamžite zabavila.
Pre asi dve desiatky študentov z Univerzity Karlovej v Prahe a troch poslucháčov Univerzity Komenského z Bratislavy sa demonštrácia intelektuálov proti okupácii ČSSR a zásah polície stali hlavnou témou večernej diskusie. Večer na izbe sme o tom hovorili. Všetkým nám bolo jasné, že tým krátkym protestom prišli o roky slobody. Protestovali proti hrubej sile v ČSSR. Vedeli sme, že to boli morálne silní ľudia, zaspomínal si v rozhovore pre TASR očitý svedok protestu v Moskve.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) im