BRUSEL – Slovensko sa asi dohodne s Európskou úniou na spornej štátnej podpore oceliarskeho priemyslu. Tá bráni uzavretiu predvstupovej kapitoly o hospodárskej súťaži. „Predpokladám, že únia sa dokáže dohodnúť s Českom, Maďarskom a Slovenskom už počas budúceho kola rokovaní, tesne pred summitom (24. a 25. októbra),“ vyhlásil Eneko Landaburu, generálny riaditeľ odboru rozširovania Európskej komisie.
Únii sa nepozdávali desaťročné daňové prázdniny, ktoré čerpá v Košiciach americký oceliarsky kolos U. S. Steel. Jeho predstavitelia sa však bránia, že ak chcú odvetvie reštrukturalizovať, musia do neho veľa investovať. Investujú pritom aj peniaze, ktoré ušetria na daniach. Prezident U. S. Steel Košice John H. Goodish tento týždeň upozornil na fakt, že únia pred rokmi tiež dotovala zo štátnych fondov reštrukturalizáciu vlastných oceliarní. Ak teda majú byť stredoeurópske oceliarne konkurencieschopné, musia podľa Goodisha čerpať dnes štátnu podporu.
Od včerajška je známe znenie „oceliarskeho“ protokolu medzi úniou a Českom. Umožňuje poskytovať štátnu podporu oceliarňam do okamihu vstupu do únie. Brusel tak povolil Prahe poskytovať štátnu pomoc ďalej, zrejme do jari 2004, keď by malo dôjsť k rozšíreniu únie. Ak by sa na podobných podmienkach dohodli aj slovenskí vyjednávači, U. S. Steel Košice by tak prišiel o polovicu daňových prázdnin.
Dohodnúť sa s úniou nestihlo Poľsko. Bude jedinou z desiatich kandidujúcich krajín, ktorá v decembri vstúpi do záverečnej etapy prístupových rokovaní bez vyriešenej otázky hospodárskej súťaže. Poľské oceliarne plánujú znížiť kapacitu hotových produktov o 900 000 ton, čiže takmer odesatinu, a súčasných 32 000 zamestnancov sa musí pripraviť na rozsiahle prepúšťanie.
Poľská vláda sa zároveň usiluje sprivatizovať holdingovú oceliarsku spoločnosť PHS, ktorá sa na celkovej produkcii ocele v krajine podieľa takmer 70 percentami. Záujem o podnik vyjadrila britská firma LNM Group a americký U. S. Steel.
TOMÁŠ VELECKÝ