
FOTO – ARCHÍV
Životný úspech Charlesa Lindbergha, ktorý v roku 1926 ako prvý preletel Atlantický oceán, stál jeho syna život. Päť rokov po tom, čo dvadsaťpäťročný Lindbergh preletel oceán na špeciálne odľahčenom lietadle striebornej farby, ktoré nazval The Spirit of St. Louis, mu uniesli dvadsaťmesačného syna. Tento únos je považovaný za zločin dvadsiateho storočia. Páchateľa bezpochyby prilákala aj otcova sláva a peniaze.
Malý Charles záhadne zmizol zo svojej postieľky 1. marca 1932. Jedno zo šiestich Lindberghových detí uniesli cez okno pomocou rebríka. Dieťa páchateľom pravdepodobne ešte na rebríku spadlo a zabilo sa, ale aj tak zaň po sérii anonymných listov žiadali výkupné. Lindbergh zaplatil prostredníctvom muža, ktorý bol na cintoríne v Bronxe známy len pod menom John, 50-tisíc dolárov, ale syna už neuvidel.
Po chlapcovi síce pátrali, no márne. Našli ho až 12. mája 1932. Dve míle od Lindberghovho domu naďabil šofér nákladného auta na plytký hrob. V ňom našli telíčko malého Charlesa. Dieťa bolo mŕtve odo dňa únosu. Slávny letec dal telo svojho syna okamžite spopolniť a popol rozptýlil z lietadla.
Po dva a pol roku polícia zadržala podozrivého muža, nemeckého tesára Bruna Richarda Hauptmanna. Vystopovali ho na základe toho, že pri kúpe benzínu použil šek, ktorý bol súčasťou výkupného. Hauptmann sa k činu nikdy nepriznal a tvrdil, že si uňho peniaze schoval jeho priateľ, ktorý zomrel. O 19 mesiacov ho popravili na elektrickom kresle. Neskôr sa ukázalo, že dôkazy proti Hauptmannovi, boli naozaj nedostatočné a jeho smrť vyvolala veľké diskusie o treste smrti. Skutočný páchateľ sa dnes už hľadá ťažko, ale medzi rôznymi teóriami má miesto aj hypotéza, že Lindbergh uniesol svojho syna sám. (fw, mch)