by si mala dať poisťovňa pohľadávky oceniť.
O spôsobe ich postupovania ešte stále nie je rozhodnuté. „V polovici júla rozhodneme, či budeme pohľadávky predávať osobitne, alebo v jednotlivých balíkoch,“ spresnil Knitl. Šéf Sociálnej poisťovne bude osobne pred správnou radou presadzovať, aby sa pri predaji pohľadávok zohľadňovalo jediné kritérium - cena. „Mali by sme tak získať do 10 miliárd korún. Presnejšie to však budem vedieť odhadnúť až po ocenení pohľadávok,“ počiarkol Knitl.
Takýto objem peňazí by Sociálnej poisťovni nestačil na vyplácanie dôchodkov ani na dva mesiace. Dôchodci totiž mesačne dostanú približne šesť miliárd. Do tohto výpočtu však nie sú zahrnuté „štandardné“ príjmy základného fondu dôchodkového zabezpečenia z povinných odvodov zamestnávateľov a zamestnancov. Knitl predpokladá, že s predajom pohľadávok by sa mohlo začať už v októbri tohto roka.
Finančné problémy Sociálnej poisťovne by mala definitívne vyriešiť až dôchodková reforma, ktorá už rok leží na stole ministra práce Petra Magvašiho. „Očakávam, že od začiatku roka 2003 by sa mohla začať realizovať,“ povedal Knitl. Reforma spočíva v prechode z priebežného systému dôchodkového poistenia na penzijný.
V praxi to bude znamenať, že si bude každý na „svojom“ účte akumulovať časť príjmu a peniaze bude míňať, keď nastane poistná udalosť, teda keď pôjde do dôchodku. Teraz je to tak, že z odvodov pracujúcich čerpajú peniaze dôchodcovia ihneď. Prechod na nový dôchodkový systém si podľa odborníkov vyžiada od 40 do 100 miliárd korún. Knitl: „Osobne sa prikláňam k 50 miliardám.“
Tieto peniaze budú použité na vykrývanie deficitu pri tvorbe dôchodkového fondu. Pracujúci doň totiž nebudú platiť toľko, čo doteraz, ale iba 70 percent. Zvyšných tridsať si budú akumulovať na „svojich“ účtoch. Pomer platieb prejedaných odvodov k platbám poistného sa bude postupne znižovať až nakoniec, po niekoľkých rokoch, bude fungovať iba penzijný systém dôchodkového poistenia.
TOMÁŠ VELECKÝ