Juraj Tomášek, správca, ktorého chce fond na najbližšej schôdze veriteľov vymeniť, výhrady FOV popiera a tvrdí, že konkurz komplikuje neochota bývalého predstavenstva banky spolupracovať. „Výhrady fondu sú neopodstatnené a vytrhnuté z kontextu. Dozvedel som sa o nich až po schôdzi veriteľov cestou médií,“ oponuje Tomášek.
Za problém pri speňažovaní zostávajúceho majetku banky považuje prístup bývalého predstavenstva, ktoré odmieta zostaviť účtovnú uzávierku banky. „Očakávam spoluprácu predstavenstva, ktoré má predložiť zoznam majetku,“ povedal správca. Zoznam majetku je východiskom pre zhotovenie súpisu majetku, ktorý je nevyhnutný pre zostavenie konkurznej podstaty.
Podľa prehľadu majetku, ktorý vyhotovil správca, sa v bývalej banke nachádzajú aktíva za vyše šesť miliárd korún. Viac ako päť miliárd z nich predstavujú pohľadávky z úverov. Kvôli vzájomnému započítavaniu záväzkov a pohľadávok veriteľov a dlžníkov SKB, ktoré podľa Tomášeka vo viacerých prípadoch obišli bankovú legislatívu, sú úverové pohľadávky za viac ako 365 miliónov rozporované.
Konkurz SKB sa spomalil po tom, ako v polovici júna FOV na schôdzi veriteľov neodsúhlasil plán speňaženia majetku banky. „Hlasy fondu umožňovali plán peňaženia schváliť alebo ho schváliť s prípadnými zmenami,“ uvádza sa v stanovisku správcu konkurznej podstaty.
FOV, ktorý sa kvôli výplate náhrad klientských vkladov stal majoritným - 88-percentným veriteľom SKB, si nárokuje na takmer päť miliárd korún. Vzhľadom na jeho zaradenie medzi veriteľov v treťom rade sa aj po čiastočnom uspokojení jeho nárokov pravdepodobne neujdu žiadne náhrady ďalším - bežným veriteľom skrachovanej banky. (jj)