ŽENEVA - V Európskej únii narastá počet dospievajúcich dievčat a chlapcov z východnej Európy, Afriky a Ázie, ktorí sem boli zavlečení, aby vykonávali prostitúciu. Najnovšia správa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) síce neuvádza žiadne presné čísla, konštatuje však, že prieskumy v Nemecku, Holandsku, Taliansku a Belgicku nenechávajú nikoho na pochybách o narastajúcom kupčení s „násťročnými“ naprieč „európskou pätnástkou“.
„Predovšetkým narastá počet mladistvých, ktorí sem sú zavlečení na sexuálne zneužívanie,“ uvádza IOM. Dodáva, že ostatní sú nútení pracovať v ilegálnych továrňach, alebo sú vysadení na ulicu ako profesionálni žobráci. Napríklad sociálni pracovníci v Taliansku odhadujú, že 16 až 30 percent prostitútok a prostitútov, ktorí využívajú ich pomoc, sú mladiství cudzinci.
Dievčatá a chlapci od 12 do 18 rokov sa po prevezení cez hranice do EÚ často uchádzajú o azyl alebo trvalý pobyt v niektorej krajine únie a potom zmiznú v podsvetí. Mladistvý bez sprievodu totiž omnoho ľahšie získa azyl než dospelý. Obchodníci s „bielym mäsom“ preto radia mladistvým, aby v žiadosti o azyl uvádzali, že sú bezdomovci.
Od roku 1996 sa počet mladých žiadateľov o azyl z východnej Európy, Afriky a Ázie v Holandsku viac než zdvojnásobil a vlani dosiahol počet 4835. V Nemecku sa za posledných 15 rokov počet mladých osôb žiadajúcich o azyl zdvojnásobil na 10-tisíc v minulom roku.
Po udelení azylu ich posielajú do príjmových stredísk, z ktorých však spravidla utečú, aby sa mohli živiť prostitúciou či inými nezákonnými aktivitami. V Nemecku rumunské gangy využívajú mladých Rumumov ako zlodejov. V Taliansku zase mladí Albánci, Maročania a Rumuni žobrú na uliciach pod dohľadom dospelých ich vlastnej národnosti. Mnoho mladých prichádza s povolením od rodičov.
Do Holandska prichádzajú mladiství z Číny s tvrdením, že sú druhým dieťaťom, ktorému vo vlasti odopreli akékoľvek práva a vzdelanie, pretože oficiálna politika Pekingu povoľuje len jedno dieťa.
IOM tvrdí, že riešením by bolo zvýšenie verejného povedomia o tomto probléme a zlepšenie životných podmienok v pôvodných vlastiach mladistvých, pričom krajiny EÚ by mali byť schopné mladým ponúknuť alternatívu k ilegálnej práci. Zároveň však štáty únie varuje pred rýchlym udeľovaním azylu, pretože to môže urýchliť cestu mladistvých do pazúrov podsvetia.
(čtk/reuters)