BRATISLAVA - Slovensko obstálo v poslednom hodnotení Európskej komisie veľmi dobre. Máme stabilné inštitúcie zaručujúce demokraciu, vládu zákona, dodržiavanie ľudských práv a rešpektovanie menšín. Sme fungujúcou trhovou ekonomikou a po vstupe budeme schopní čeliť konkurencii na vnútornom trhu Európskej únie. Výrazne sme pokročili pri zlaďovaní legislatívy a budovaní administratívnych kapacít potrebných na jej uplatňovanie.
Takmer 140-stranový dokument však Slovensko upozorňuje aj na rad nedostatkov. Za „vážne znepokojivú“ označuje správa korupciu, zložité je postavenie rómskej menšiny, stále existujú obavy o profesionálnu nestrannosť a politickú nezávislosť časti súdnictva.
Komisia ľutuje aj meškanie v uplatňovaní zákona o štátnej službe a varuje, že prevod kompetencií zo štátu na regióny bez fiškálnej decentralizácie môže zdržať riadne fungovanie samosprávy.
Administratívne kapacity potrebné na efektívne uplatňovanie a vymáhanie legislatívy sú stále „veľmi krehké“.
V ekonomickej oblasti komisia upozorňuje na vysokú nezamestnanosť. Odporúča prijať rýchle opatrenia s cieľom znížiť rozpočtový deficit a deficit bežného účtu, čo by posilnilo makroekonomickú stabilitu. Za nevyhnutnú považuje Európska komisia reformu dôchodkového systému a zdravotníctva. „Nevyhnutné je ďalšie úsilie,“ upozorňuje komisia.
V reakciách politikov na správu včera prevládala spokojnosť. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda pripomenul, že kým ešte pred piatimi rokmi komisia konštatovala, že neplníme základné politické kritériá, dnes sa o nás hovorí ako o pristupujúcej krajine. „Takýto vývoj by nebol možný bez rastúcej a trvalej podpory vstupu obyvateľmi Slovenska,“ poďakoval sa obyvateľom.
Kritiku týkajúcu sa korupcie nechcel včera bližšie komentovať s tým, že sa k nej vráti v patričnom kontexte v najbližších týždňoch. „Nie sme na tom tak dobre, aby sme sa mohli radovať, ale ani o nič horšie ako krajiny Visegrádskej štvorky,“ povedal. Zdôraznil, že nová vláda sa bude tejto téme intenzívne venovať. „Myslím si, že v novej vláde máme oveľa lepšie predpoklady dotiahnuť do konca veci, ktoré sme doteraz nevládali,“ povedal. Vláda bude dôsledne presadzovať Národný program boja proti korupcii.
Podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana je správa pozitívna, najmä jej záver - že prístupové rokovania so Slovenskom budú dokončené do konca roku. Veci, na ktoré upozorňuje, nie sú podľa neho až také dramatické a sú splniteľné.