
Nicholas Burns (vpravo) hovoril s premiérom Mikulášom Dzurindom dlho a podrobne aj o probléme korupcie. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Veľvyslanec USA pri NATO vidí Slovensko ako vážneho kandidáta, ale varuje pred korupciouBRATISLAVA - Nášmu vstupu do NATO by už nemalo nič zabrániť. Napriek tomu, že aliancia ešte o pozvánkach nerozhodla, Slovensko by medzi pozvanými na summite v Prahe nemalo chýbať.
To je posolstvo, ktoré včera Slovensku priniesol americký veľvyslanec pri NATO Nicholas Burns. Burns vyvolal vo februári v Bratislave rozruch. Vtedy ešte upozorňoval, že návrat Vladimíra Mečiara by znamenal stop. Teraz o Mečiarovi nepadlo ani slovo. „Po voľbách je Slovensko vážnym kandidátom na pozvánku v Prahe,“ povedal Burns.
S premiérom Mikulášom Dzurindom a prezidentom Rudolfom Schusterom však hovoril aj o problémoch. Ameriku a spolu s ňou aj alianciu najviac trápi korupcia. Burns viackrát zopakoval, že to nie je len problém Slovenska, ale celého regiónu. Pre Ameriku je to ale kľúčová vec. „Vojenská ani politická reforma nie je možná, pokiaľ sa nevyrieši korupcia,“ povedal veľvyslanec.
Svet ocenil, že na Slovensku sa podarilo udržať kontinuitu vlády. Niektorí analytici však varujú pred kontinuitou v oblasti korupčných podozrení. Možno aj preto hovoril Burns o korupcii s Dzurindom podrobnejšie ako so Schusterom. „Na túto tému sme mali rozsiahlu výmenu názorov s premiérom a hovorili sme o tom aj s prezidentom.“
Americký veľvyslanec v Bratislave Ronald Weiser povedal, že Dzurindova vláda ukázala, že „má vôľu a ľudí, aby dokázala bojovať s týmto hrozným problémom strednej Európy“. Washington chce podľa neho s touto vládou pokračovať v spolupráci aj v otázke korupcie.
„Dzurindu si veľmi vážime, bol dobrým partnerom NATO. Veľmi pozitívne na nás zapôsobil aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan a veľa očakávame od nového ministra obrany (Šimka),“ povedal Burns.
Ďalším problémom je pomalé tempo preverovania ľudí, ktorí by po vstupe do NATO mali prichádzať do styku s tajnými informáciami. Burns povedal, že na neho urobil veľmi dobrý dojem tím Národného bezpečnostného úradu, ktorý na preverovaní pracuje. Vláda však musí zvýšiť tempo. „Slovensko by mohlo byť pri preverovaní aktívnejšie,“ povedal veľvyslanec.
Ani korupcia, ani previerky by však nemali zamedziť pozvaniu. Budú to však kľúčové témy, ktoré budú zaujímať parlamenty členských krajín a špeciálne americký Senát počas ratifikácie. „Korupcia nie je zdrvujúcou prekážkou pre pozvánku… tou by bola nedemokratická vláda,“ povedal Burns.
Za dôkaz, že pozvánka na novembrovom summite by Slovensku už nemala uniknúť, možno považovať aj fakt, že Burns s premiérom a prezidentom podrobne hovoril o procese, ktorý Slovensko čaká po Prahe.
Burns pricestoval na Slovensko v rámci posledného turné po kandidátskych krajinách, ktoré sa uchádzajú o členstvo v NATO.