
S eskortou vojakov sa v Pakistane prevážali volebné urny pred dnešným hlasovaním. FOTO - REUTERS
ISLAMABÁD - Dnes ráno sa v Pakistane otvorením viac ako 64-tisíc volebných miestností začali parlamentné voľby. Takmer 71 miliónov oprávnených voličov z celkového počtu 150 miliónov Pakistancov v nich bude rozhodovať o zložení 357-člennej dolnej komory parlamentu ako i štyroch regionálnych zastupiteľstiev.
Parlamentné voľby by mali potvrdiť prechod krajiny od vojenskej k občianskej vláde. Sú totiž prvými od roku 1999, keď sa terajší prezident Parvíz Mušaráf dostal vojenským prevratom k moci. „Sľúbil som, že nastolím skutočnú a udržateľnú demokraciu,“ vyhlásil Mušaráf vo včerajšom prejave.
Mušaráf si svoje postavenie na čele krajiny zaistil v aprílovom referende na ďalších päť rokov. Jemu blízka Pakistanská moslimská liga Kajd Azám (PML-QA) zrejme vyjde z volieb ako víťaz, zdieľanie moci medzi vládou a prezidentom však nemusí byť celkom bezoblačné. V týchto voľbách demokratické prvky ešte ustupujú stabilite - nezávislí pozorovatelia kritizovali pokusy o ovplyvňovanie voličov i augustové ústavné zmeny, ktoré nechávajú Mušaráfovi právo rozpustiť parlament.
Okrem Kajd Azám (PML-QA) má najlepšie šance opozičná Pakistanská ľudová strana (PPP), donedávna kritická voči Mušaráfovej vojenskej vláde. Jej líder Machdúm Amin Fahím sa však krátko pred voľbami vyjadril, že verí v spoluprácu predsedu vlády a prezidenta. Najznámejšia predstaviteľka strany, expremiérka Bénazír Bhuttová už tretíkrát kandidovať nemôže.
Podobný osud postihol aj posledného pakistanského predsedu vlády Naváza Šarífa z Pakistanskej moslimskej ligy. Vysoký počet 83 strán kandidujúcich vo voľbách zvyšuje riziko vzniku nestabilnej vlády.
Na bezpečnosť hlasovania dohliada 200 000 policajtov, 30 zo 119 obvodov je považovaných za „citlivé“ pre nedávne teroristické útoky, etnické konflikty alebo politické napätie.
(mm, reuters, čtk)