NEW YORK - Francúzsko v noci na včera predložilo nový návrh rezolúcie o odzbrojení Iraku, ktorá je bližšia, ale podľa diplomatov v sídle OSN zrejme ešte nie dosť blízka stanovisku USA. Text nových návrhov odovzdal francúzsky veľvyslanec v OSN Jean-David Levitte svojmu americkému kolegovi Johnovi Negropontemu. BR OSN v súčasnosti diskutuje ešte stále len o „konceptoch“ a konkrétny návrh rezolúcie tento týždeň zrejme ani nevznikne.
O rezolúcii včera telefonicky konzultovali spolu americký a francúzsky prezident. George W. Bush v rozhovore s Jacquom Chiracom vyjadril presvedčenie, že USA a Francúzsko sa dohodnú na texte rezolúcie ešte pred zasadaním BR OSN. „Čím prísnejšia bude rezolúcia a zoznam dôsledkov, tým pravdepodobnejšie bude mierové vyriešenie konfliktu,“ argumentoval Bush.
V nových návrhoch Paríž pripúšťa, že inšpektori by mali mať širšie právomoci, než ako sa uvádza v starších rezolúciách, a mali by im zaručovať aj vstup do palácov prezidenta Saddáma Husajna, čo doterajšie rezolúcie neriešili. Naďalej však trvá na verzii dvoch rezolúcií, teda aby bol Spojeným štátom odopretý súhlas okamžite útočiť v prípade, že by Irak porušil svoje záväzky. BR OSN sa v tomto prípade musí ešte raz zísť, aby rozhodla o ďalšom postupe a prípadnom vojenskom útoku. Francúzsko je zároveň proti tomu, aby rezolúcia obsahovala možnosť vyhlasovania nových bezletových zón nad Irakom. Washington považuje Francúzsko za kľúčového medzi stálymi členmi BR OSN s právom veta a je presvedčený, že ostatní budú rozhodnutie Paríža kopírovať. K možnosti dvoch rezolúcií sa už priklonila aj Británia. „Je to medzi Parížom a Washingtonom,“ vyhlásil nemenovaný americký diplomat.
CIA: Irak je nebezpečný, len ak USA zaútočia
Možnosť, že by iracký prezident Saddám Husajn v dohľadnom čase zaútočil na Spojené štáty, je podľa CIA „veľmi nízka“. Pokiaľ by však bol napadnutý, pravdepodobnosť, že by reagoval biologickými alebo chemickými zbraňami, je „dosť vysoká“. Vyplýva to z listu námestníka šéfa CIA Johna McLaughlina predsedovi spravodajského výboru Senátu Robertovi Grahamovi. Graham požiadal CIA o dodatočné informácie, pretože medzi demokratickými senátormi panuje podozrenie, že spravodajské služby zdieľajú s Kongresom iba údaje, ktoré podporujú stanovisko Bieleho domu k Iraku.
CIA ďalej uvádza, že v prípade amerického útoku sa môže Irak uchýliť aj k teroristickým akciám. Vedomosti CIA o vzťahu Iraku a teroristickej siete al-Káida sa vyvíjajú a opierajú o rôzne spoľahlivé zdroje. Potvrdené boli napríklad správy o kontaktoch na vysokej úrovni a dohody o poskytovaní útočiska a vzájomnom neútočení.
Pätnásť miliónov na intifádu
Izrael včera zverejnil informácie, podľa ktorých Saddám Husajn za posledné dva roky poukázal na účet rodinných príslušníkov palestínskych samovražedných atentátnikov 15 miliónov dolárov. Husajn je jediným arabským vodcom, ktorý útoky radikálnych skupín otvorene schvaľuje a pri viacerých príležitostiach oznámil, že rodinám atentátnikov posiela finančnú pomoc. Tá však prichádzala do Izraela nepriamo aj od Saudskej Arábie a prostredníctvom islamských charít aj z ďalších štátov.
Iracký premiér Tárik Azíz včera povedal: „Všetci sme v nebezpečenstve, žiadna arabská krajina nebude ušetrená, ani keď sa zúčastní na agresii proti Iraku.“ (čtk, tasr, kl)