V kolekcii portrétov 15 významných pravicových populistov sa objavuje pestrá zostava. Akí sú? Nepoznajú tabu a dokážu obratne využívať médiá. Oslovujú obyčajných ľudí, ktorí sa usilujú dostať z krízy postmodernej spoločnosti. Nejde pritom len o klasických ultrapravičiarov, ale aj funkcionárov tradičných strán, ktorí sa naučili hovoriť to, čo od nich časť ľudí očakáva.
Zrejme najdojímavejšou kapitolou knihy, na ktorej sa podieľalo viacero európskych žurnalistov, je portrét holandského, homosexuálne orientovaného politika Pima Fortuyna, ktorý sa stal obeťou atentátu. Spolupracovníčka rakúskeho spravodajského magazínu Format v Amsterdame Barbara Hohenederová použila pri jeho charakteristike slangový holandský termín Relnicht - zodpovedajúci hrdopýške, ktorá chce rozbúriť hladinu všade, kde sa objaví.
Materiál o Jörgovi Haiderovi, dlhoročnom lídrovi rakúskych slobodných, sa sústredil najmä na rané obdobie jeho politickej kariéry. Vtedy nielen obrazne pri početných cestách po Rakúsku často „menil košele“. Svoj výzor prispôsoboval módnym návykom v rôznych regiónoch, a tak striedal rázovité odevy, džínsy i vkusné obleky.
Súčasťou kolekcie sú aj materiály o lídrovi francúzskeho Národného frontu Jean-Marie Le Penovi, Pii Kjaersgaardovej z Dánskej ľudovej strany či v súčasnosti najúspešnejšom pravicovom populistovi v Európe, talianskom premiérovi Silviovi Berlusconim. Publikácia sa pokúša aj o pohľad za hranice súčasnej Európskej únie, aby odhalila, čo by v oblasti pravicového populizmu mohlo pribudnúť od kandidátskych krajín. Autori sa sústredili na maďarského expremiéra Viktora Orbána, ktorý sa pokúsil o profiláciu výrokmi smerujúcimi proti zjednoteniu Európy.
(tasr)