ej obce Ariel Muzicant.
Pritvrdzujú ale aj pravicoví slobodní, ktorí opäť zopakovali svoj tvrdý postoj voči Českej republike v otázkach Benešových dekrétov i jadrovej elektrárne Temelín. Svoje požiadavky nový šéf strany Mathias Reichhold ešte vystupňoval žiadosťou o vytvorenie fondu na odškodnenie odsunutých Nemcov. Výšku finančných prostriedkov vložených do požadovaného fondu odmietol upresniť s tým, že je treba ešte rokovať a že do fondu by mohlo prispieť i Rakúsko.
Predčasné voľby budú v Rakúsku 24. novembra. Rozruch židovskej obce vzbudilo vyhlásenie predsedu viedenského krajinského snemu Johanna Hatzla (sociálny demokrat), ktorý označil izraelského premiéra Ariela Šarona za „štátneho teroristu“ a jeho kabinet za „hanebnú vládu“. Neskôr niektorí Zelení vyzvali rakúsku vládu na vypovedanie obchodnej dohody s Izraelom, pokiaľ na dovážanom tovare nebude jasne vyznačený jeho prípadný pôvod z palestínskych autonómnych území.
Muzicant po rokovaniach s predstaviteľmi oboch strán uviedol, že židovská obec nemá s týmito stranami žiadny spor. Požadovanú blokádu izraelského tovaru označil za „nezmysel, ktorý by poškodil predovšetkým Palestínčanov“, a odmietol i porovnanie tejto výzvy s nacistickým bojkotom židovských obchodov („Nenakupujte u Židov.“). „Takéto porovnanie je prehnané,“ povedal.
K silným kritikom podobných výrokov patria predovšetkým ľudovci (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela. Ich generálna tajomníčka Maria Rauchová-Kallatová vyzvala šéfa Zelených Alexandra Van der Bellena, aby zmravnil svojich funkcionárov. Ten vyzval vedúceho školiaceho strediska Zelených v Tirolsku Wilfrieda Badera, aby odstúpil po tom, čo opakovane ostro napádal izraelskú stranu. „Nemožno sa objektívne vyjadrovať k izraelsko-palestínskemu konfliktu a jednoznačne pritom neodsudzovať palestínske teroristické útoky,“ zdôraznil šéf Zelených. „Pánovi Baderovi sa to dosiaľ nepodarilo.“
(čtk, r)