Firma Bertelsmann: z obete je zločinec

Vyše polstoročia sa nemecký vydavateľský dom Bertelsmann hrdil povesťou jedného z mála nežidovských nakladateľstiev, ktoré nacisti zavreli pre podvratnú činnosť. Vyše 800-stránková správa historickej komisie zloženej z historika, teológa a literárneho ...


Na archívnej snímke sú väzni pri výrobe súčiastok na zbrane v koncentračnom tábore v Dachau. FOTO - TASR/EPA


Vyše polstoročia sa nemecký vydavateľský dom Bertelsmann hrdil povesťou jedného z mála nežidovských nakladateľstiev, ktoré nacisti zavreli pre podvratnú činnosť. Vyše 800-stránková správa historickej komisie zloženej z historika, teológa a literárneho vedca zasadila legende o vydavateľskom disidentovi smrteľný úder. Dokazuje, že niet pochýb o tom, že firma Bertelsmann sa, naopak, s národným socializmom zaplietla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pomohli propagande

Vydavateľstvo nebolo obeťou režimu, naopak, poriadne z neho ťažilo. Stalo sa totiž jedným z najväčších producentov ríšskej literatúry. Vtedajší šéf firmy Heinrich Mohn, ctižiadostivý protestantský obchodník, upravil vydavateľský program pre potreby doby už v roku 1934.

Nevstúpil však do NSDAP a neodvážil sa otvorene odkazovať na národný socializmus. Režim však šikovne využil ako mašinu na peniaze. So sériou publikácií „Napínavé príbehy“ sa vydavateľstvo dalo do služieb národniarskej, rasistickej propagandy,“ cituje berlínsky denník Die Welt hodnotiacu správu. Spolu so sériou „Vianočná knižka pre mládež Hitlerovu“ vydavateľstvo zvýšilo svoj ročný obrat 20-krát. Asi 50 z 1200 titulov beletrie z tej doby obsahovalo podľa správy komisie „silné protižidovské útoky“.

SkryťVypnúť reklamu

Zaplatia aj odškodné

Bertelsmann sa teda nestal obeťou cenzúry, ako hlása legenda roky podsúvaná verejnosti reklamným oddelením. Elegantne lavíroval na hranici únosnosti a propagandy - a zarobil. Nacisti zatvorili firmu v roku 1944 - nie však pre protihitlerovský odpor, ale pre uskromňovanie sa v režime vojnového hospodárstva. Už o rok neskôr Bertelsmann s povesťou obete nacizmu dostal licenciu naspäť z rúk Spojencov.

Firma Bertelsmann tiež zamestnávala židov nasadených na nútené práce vo svojich tlačiarňach. Inteligentní firemní stratégovia sa však nedotkli nemeckých občanov a namiesto toho „používali“ židovské obyvateľstvo vo svojich pobočkách v Litve a Lotyšsku.

V čase tretej ríše bol vydavateľský dom Bertelsmann na polceste od malého knižného klubu z 20. storočia k mediálnemu gigantovi súčasnosti, ktorý skupuje hudobné vydavateľstvá, rozhlasové stanice aj televízie.

SkryťVypnúť reklamu

Bertelsmann sa však nebude vyrovnávať len so stratou reputácie. Firmu zaradili medzi 6-tisíc nemeckých spoločností, ktoré musia platiť odškodnenie v celkovej hodnote 5,1 miliardy eur tisícom ľudí nasadených nacistami na nútené práce.

Na programe posudkových komisií sú teraz Deutsche Bank a Dresdner Bank.

Staré hriechy

Zakázaný duch tretej ríše sa v Nemecku nemusí zjaviť len minulosťou firmy. V septembri tohto roku musela spoločnosť Siemens narýchlo zrušiť obchodný projekt na registráciu novej značky „Zyklon“, pod ktorou sa mali vyrábať plynové sporáky. Zyklon B je totiž meno plynu, ktorý nacisti používali v komorách koncentračných táborov. Siemens tiež patrí na zoznam firiem, ktoré využívali otrockú prácu počas nacistického režimu.

Finančné kompenzácie potomkom obetí režimov využívajúcich otrockú prácu nie sú len problémom Európy. V Spojených štátoch sa už mesiace vlečú súdne spory o reparácie potomkom Afričanov dovezených do Spojených štátov za 250 rokov otrockej práce.

SkryťVypnúť reklamu

V súdnych sieňach sú na pretrase poisťovňa Aetna, železnice CSX a finančnícka firma FleetBoston. Odškodnenie sa má týkať asi 35 miliónov Američanov, ktorí sú potomkami ôsmich miliónov ľudí deportovaných z Afriky.

ZUZANA OČENÁŠOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 933
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 957
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 592
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 903
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 057
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 471
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 393
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 150
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu