BRATISLAVA – Slovensko je pripravené stať sa členom Európskej únie v roku 2004. Krajina spĺňa politické aj ekonomické kritériá a bude schopná fungovať na spoločnom trhu Európskej únie. Vyplýva to z hodnotiacej správy únie, ktorú včera zverejnila Európska komisia.
Tohtoročná správa je posledná a zo šiestich, ktoré sme od roku 1997 z Bruseli dostali – najlepšia. Slovensko spolu s Lotyšskom dostalo pochvalu za plnenie záväzkov z prístupových rokovaní. Desať krajín, ktoré by v decembri v Kodani mali dostať oficiálnu pozvánku, bolo prvý raz označených nie za „kandidátov“, ale za pristupujúce krajiny.
Správa je však aj kritická. Slovensku vyčíta najmä korupciu, slabé riešenie rómskeho problému a zdĺhavú prácu súdov. V ekonomike by sme si mali dať pozor na deficit zahraničného obchodu a verejných financií a bezpodmienečne riešiť nezamestnanosť.
Umelo rozdelený kontinent, ako povedal predseda Európskej komisie Romano Prodi, sa teda o dva roky pravdepodobne spojí. Nebude to však jednoduché, lebo únia sa prvýkrát rozšíri o také veľké množstvo krajín s takými rozdielnymi ekonomickými aj sociálnymi pomermi.
Bruselským úradníkom to robí veľké starosti a v krajinách únie rastú obavy z prílevu lacnej pracovnej sily z nových, chudobnejších členských štátov. „Nie je tajomstvom, že pristúpenie desiatky krajín bude drahé, ale v budúcnosti sa zhodnotí výhodami rozšírenia. Nemôžeme to oceňovať len finančne, ide o etický a politický proces,“ presviedčal poslancov Európskeho parlamentu Romano Prodi.
Prvá skúška ochoty podeliť sa o výhody členstva v únii s chudobnejšími príbuznými čaká už na budúci týždeň Írsko. Ak Íri neodhlasujú ratifikáciu Zmluvy z Nice, celý proces sa značne spomalí.
Kandidátske krajiny budú musieť aj ukázať, že záujem o členstvo v zjednotenej Európe sú schopné doviesť do konca a prijať nevyhnutné reformy. Včera im niekoľkokrát zdôraznili, aké potrebné je bojovať proti korupcii.
Slovenskí politici privítali Prodiho slová aj hodnotiacu správu. „Ukazuje, že Slovensko sa v uplynulých rokoch svedomito snažilo pripravovať na členstvo v únii,“ povedal predseda vlády Mikuláš Dzurinda. „Je to dobrá správa pre Slovensko,“ povedal hlavný vyjednávač Ján Figeľ.
Autor: mar, mik, čtk