rastúci dopyt po elektrine vo svete. Pokrytie spotreby na domácich trhoch bude hrať podľa neho stále dôležitejšiu rolu.
„Európa sa už teraz vážne zamýšľa, z akých zdrojov bude vyrábať energiu o 15 až 20 rokov,“ povedal vedúci zahraničných vzťahov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach Dobroslav Dobák. Protichodné sú totiž záväzky o znižovaní škodlivín z produkcie klasických elektrární a ústup od jadra. Primárnych zdrojov zároveň v Európe nie je toľko, aby mohli nahradiť odstavené jadrové bloky. Výroba energie z obnoviteľných zdrojov sa presadzuje aj dotáciami, ale na pokrytie spotreby nestačia.
Slovensko je s 53-percentným podielom jadra na celkovej výrobe energie štvrté na svete, za Litvou, Francúzskom a Belgickom. Vláda Mikuláša Dzurindu prijala záväzok odstavenia dvoch blokov Jaslovských Bohuníc v rokoch 2006 a 2008. Na Slovensku tak zostane šesť reaktorov a podiel jadra sa zníži o tretinu. „Výpadok to, samozrejme, bude,“ skonštatoval Teodor Petrík zo sekcie energetiky na ministerstve hospodárstva. Podľa neho to však automaticky neznamená problémy s energetickou sebestačnosťou. „Otvorená je stále ešte dostavba dvoch blokov Mochoviec a tie by to plne vykryli,“ povedal.
Ak by sa naplnila len polovica zámerov, ktoré už boli schválené, nebola by o probléme sebestačnosti žiadna reč. Reálne sa črtajú najmä dva projekty. Paroplynovú elektráreň v Malženiciach s nákladmi desať miliárd korún chce postaviť Advanced Power Slovakia. Do projektu chce vstúpiť aj EBRD. Elektráreň by mala mať výkon 385 megawattov. Pracuje sa aj na projekte výstavby tepelnej elektrárne v areáli nováckych baní. Tá by okrem produkcie elektriny riešila aj problém baníkov v Prievidzi, ktorí sú od odberu hnedého uhlia bytostne závislí.
TOMÁŠ KURTANSKÝ