
FOTO SME - PAVOL MAJER
„Som na Slovensku a zmeškal som veľmi dôležité stretnutie v Bruseli,“ povedal včera v Bratislave pokojne EMYR JONES PARRY, veľvyslanec Veľkej Británie pri NATO. Šesť týždňov pred summitom aliancie sa stretol s ministrami obrany a zahraničných vecí, ale schôdzka s premiérom Dzurindom napokon odpadla. „Dôležité je, čo Slovensko môže priniesť pre Európsku úniu a NATO. Dúfam, že Slovensko bude členom oboch organizácií v roku 2004,“ povedal pre SME. Upozornil však, že v tejto chvíli ešte neexistuje formálne žiadne rozhodnutie o našom prijatí.
Očakáva, že otázka rozšírenia bude na novembrovom summite NATO patriť medzi menej kontroverzné témy. Kľúčovým problémom bude, ako transformovať celú organizáciu.
O čom ste sa rozprávali a budete rozprávať so slovenskými politikmi?
„O slovenskom smerovaní do aliancie. O pražskom summite a jeho hlavných témach - ako sa bude aliancia transformovať, ako zastaviť nové bezpečnostné výzvy, ako je terorizmus, ako si zachovať schopnosť zasiahnuť, kdekoľvek by nové formy teroru udreli, ako sa vyvinuli naše vzťahy s partnermi. A predovšetkým sa v Prahe bude hovoriť o tom, kto bude pozvaný a ako bude nové, rozšírené NATO fungovať ďalej. Diskutoval som o slovenských plánoch na reformu ozbrojených síl. Hovoriť treba aj o prístupovom procese spojenom s členstvom - čo bude pred vstupom a čo by malo byť po vstupe.“
Ako je na tom Slovensko tesne pred summitom?
„Teraz som sa vrátil z ministerstva obrany, kde som sa stretol s ministrom Stankom aj novým ministrom Šimkom. Ich reformný plán na mňa spravil veľmi dobrý dojem. Hovorili sme o problémoch spojených so zmenami v armáde, s ktorými sa stretávajú aj členské krajiny aliancie. Aj Británia sa znova sústreďuje na strategický obranný plán. Po 11. septembri sme to museli urobiť. Takáto diskusia medzi dvoma partnermi môže Slovensku pomôcť pri hľadaní jeho vízie a pri jej napĺňaní.“
Slovensko sa trápi s korupciou. Môže to ohroziť naše ambície dostať sa do aliancie?
„Korupcia v ktorejkoľvek krajine je problémom, s ktorým sa musí zodpovedná vláda vedieť vyrovnať. Nemám pochybnosti o zámeroch tejto vlády. Krajina, kde je korupcia bežná, nie je kompatibilná ani s Európskou úniou, ani s NATO. Ak sa teda niektorá z krajín uchádza o vstup a je tam korupcia, je to problém. A každá organizácia bude očakávať, že vláda niečo urobí, aby korupciu obmedzila. A to budeme očakávať aj od Slovenska.“
Ako pozorne v sídle aliancie v Bruseli sledovali voľby na Slovensku?
„S veľkým záujmom, tak ako aj v Európskej únii.“
A aké boli reakcie na výsledky?
„NATO tu nie je na to, aby vydávalo nejaké posudky či komentáre. Poviem dve veci - je vždy dobré, keď demokratický proces pokračuje. A nie je žiadnym tajomstvom, že sa objavila úľava, že Mečiar a jeho strana nie sú súčasťou novej vlády.“
Ako veľmi sa zmení aliancia po rozšírení?
„To je kľúčová otázka, ale nemyslím si, že len samotné rozšírenie zmení smerovanie aliancie. Sú tu ďalšie faktory, ktoré vyvolávajú obavy. NATO sa musí zmeniť zo statického na dynamické, flexibilné, ktoré je schopné zakročiť proti hrozbám, nech sú kdekoľvek. Veľmi dôležitý je článok 5 (ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým členským krajinám v Európe alebo v Severnej Amerike bude považovaný za útok proti všetkým pozn. red.) a NATO musí ponúknuť skutočnú obranu a musí odstrániť všetky hrozby. NATO sa však musí zmeniť aj ako organizácia - treba si ujasniť, akú bude mať štruktúru. Rozhodujúce bude, aké sa určia priority a aký bude rozpočet. O tom sa teraz diskutuje. Dopredu sa musia pohnúť vzťahy s Ruskom, vznik Rady NATO - Rusko je zo strategického hľadiska jednou z najdôležitejších zmien za posledných desať rokov. Významné budú aj vzťahy so štátmi, ktoré sa nestanú členmi aliancie, a ako s nimi spoločne udržiavať stabilitu. Ako spolupracovať s Európskou úniou. Roz šírenie teda zmení NATO a počet jeho členov, ale viac ho zmení podstata úloh, ktoré stoja pred ním.“
MAREK CHORVATOVIČ