
FOTO – REUTERS
Najväčší knižný veľtrh na svete sa dnes začína už po päťdesiaty štvrtý raz. Frankfurt nad Mohanom chce zabudnúť na krízu minulého roka. „Otvárame novú kapitolu,“ povedal pre SME nový riaditeľ Volker Neumann, ktorý v lete vystriedal stagnujúceho Lorenza Rudolfa. „Musíme festival knihy zefektívniť. Chceme postaviť mosty v rozdelenom svete a zmazať hranice v kultúrnom svete.“
Okrem nového riaditeľa a manažmentu prináša šesťdňový knižný veľtrh vo Frankfurte aj nové usporiadanie pavilónov, vydavateľských prezentácií a spoločenských podujatí, ktorých vrcholom bude sobotňajšie sympózium s názvom Frankfurt - svet budúcnosti. „Na ňom prominenti zo sveta kultúry, vedy, obchodu, priemyslu a náboženstva budú diskutovať o témach globálnej dôležitosti. Zmena myšlienok a názorov je základná pre Frankfurt ako finančné centrum.“
Svet budúcnosti
Päťdesiatdeväťročný Volker Neumann má ako bývalý marketingový riaditeľ najväčšieho nemeckého vydavateľstva Bertelsmann vo svojej koncepcii jasno. Vypustil hluché miesta v programe, sprehľadnil plochu výstaviska, kladie dôraz na nové myšlienky. „Musíme zabudnúť na minulý rok,“ hovorí Neumann. „Iba tak odrazíme silnejúce kritiky o dôležitosti veľkých festivalov. Veľké idey potrebujú priestor. Snažili sme sa skvalitniť cestu medzi autorom, knihou, vydavateľmi a čitateľmi.“
Knižný veľtrh podľa Neumanna je svetom budúcnosti, ktorý diskutuje o súčasných témach. Jeho témy sú dané: čo drží svet pokope - globálne vlády a globálny hodnotový systém? A tiež kultúrna identita ako všeobecná výzva, zabezpečenie rovnosti vo veku biotechnológií, literárne vízie v rozdelenom svete.
Hosť - Litva
Známi spisovatelia i literatúra doteraz neobjavená, divadlo, výtvarné umenie, hudba a filmy. Malý pobaltský štát sa neobmedzil iba na písomnú kultúru a povedľa Frankfurtu rozšíril svoje pôsobenie aj na ďalšie nemecké mestá. To be continued - čiže príde pokračovanie, znie leitmotív litovskej prezentácie.
„Motto je narážkou na prerušenie rozvoja v krajine počas vojny a okupácie,“ hovorí Rasa Drazdauskieneová, riaditeľka organizačného výboru Litva 2002 pre knižný veľtrh. „Sústredili sme sa najmä na súčasnú scénu, ktorá sa rozvíjala od získania nezávislosti v roku 1990. Samozrejme, nebudeme zabúdať ani na našu históriu. Náš program sa snaží ponúknuť atraktívny, ale zároveň aj kritický pohľad na rôzne oblasti litovskej kultúry. Pracovali sme s relatívne malým rozpočtom 1,47 milióna eur, ale chceme potvrdiť reputáciu Litvy, ktorá chce vstúpiť do Európskej únie.“
Najatraktívnejšími budú na knižnom veľtrhu čítania z diel súčasných litovských spisovateľov, medzi ktorými nebudú chýbať uznávaní Ričardas Gavelis, Jurgae Ivanauskaite, Jurgis Kunčinas, ale ani známi exiloví autori ako Tomas Venclova a Jonas Mekas. Očakávanou je aj ukážka židovských aspektov v litovskej kultúre. V Židovskom múzeu vo Frankfurte bude výstava plagátov zo Židovského divadla vo Vilniuse.
Slovensko na veľtrhu
Slovensko bude mať vo Frankfurte Národnú expozíciu a ďalšie samostatné stánky. Vystavuje vyše 500 titulov beletristickej aj odbornej literatúry zo 45 vydavateľstiev. Zajtra bude v Národnom stánku prezentačný blok, na ktorom uvedú Album slovenských spisovateľov v nemeckej verzii, najnovšiu produkciu vydavateľstva Dajama a knihu Tri mestá.
Na záver veľtrhu už tradične udelia Mierovú cenu nemeckých kníhkupcov a vydavateľov. Tohto roku ju získa nigérijský spisovateľ Chinua Achebe, ktorý okrem prestíže získa aj 15-tisíc eur.
ĽUDO PETRÁNSKY