sa odohral na mieste, kde pomerne často prichádza k podobným útokom.
Podľa izraelských pozorovateľov je streľba pri Hebrone len začiatkom odvetných akcií za Chán Júnis. Ešte v pondelok v noci armáda zastrelila pri Nábuluse muža s bombou pripevnenou na tele.
Napriek tomu, že akciu v Chán Júnise kritizovali takmer všetci svetoví lídri, Palestínčania a domáca opozícia, izraelský premiér Ariel Šaron včera v rozhovore pre armádne rádio vyhlásil, že podobných operácií bude v pásme Gazy viac. V Chán Júnise zahynulo 14 ľudí a viac ako sto bolo zranených. Šaron vyjadril ľútosť nad civilnými obeťami, zdôraznil však, že operácia bola nevyhnutná, lebo z Gazy prichádza veľa teroristických útokov.
Odsúdil militantov za to, že sa ukrývajú v husto zaľudnených oblastiach a z civilistov si robia ľudské štíty. Izrael tvrdí, že až na jednu výnimku boli všetci zabití príslušníkmi teroristických organizácií. Palestínčania hovoria o čisto civilných obetiach. Zoznamy obetí sa líšia a obe strany uvalili informačné embargo na podrobnosti.
Podľa izraelských médií minister obrany Benjamin Ben-Eliezer v telefonickom rozhovore s predstaviteľom Európskej únie Javierom Solanom ostro odsúdil jeho reakciu, v ktorej vyjadril šok nad akciou v utečeneckom tábore. The Jerusalem Post citoval Ben-Eliezera, ako radí Solanovi, „aby si overil všetky detaily predtým, než začne kritizovať operácie izraelskej armády“.
Operácia v Gaze prišla pomerne nečakane, pretože doteraz sa pozornosť sústreďovala na Západný breh a obliehanie sídla palestínskeho vodcu Jásira Arafata v Ramalláhu. Izraelské bezpečnostné zdroje však tvrdia, že v čase relatívneho pokoja sa v Gaze aktivizovali militantné zložky. Pred židovským štátom teda stála voľba, či začne s operáciou v Gaze už teraz, alebo bude čakať na ďalší útok.
Analytici tvrdia, že operácia v Gaze prináša aj jeden dôležitý psychologický moment. Má ukázať svetu, že Izrael môže vstúpiť do doteraz bokom stojacej Gazy, ak to bude pokladať za dôležité pre svoju bezpečnosť.
V Gaze pokračovali aj roztržky medzi palestínskymi militantmi a palestínskou políciou. Podľa internetového vydania denníka Haarec sa však podarilo uzavrieť medzi oboma stranami prímerie.
(mik, reuters, tasr)